İçeriğe geç

Maraş Posta Kodu

Maraş Posta Kodu: Bir adresin yer aldığı il, ilçe, mahalle bilgilerine göre oluşturulan basamaklar serilerinden oluşmaktadır. Türkiye’de posta kodları her il, ilçe ve mahallelerinde farklılaşmalar görülmektedir. Posta kodu bir adresten bir adrese gönderilecek olan mektup, kargo vb. gönderilerin çok daha hızlı, kolay ve sorunsuz olarak ulaşmasına sağlamaktadır. Türkiye’de il veya ilçeler arasında yapılan gönderilerin, herhangi bir karışıklık yaşanmamasının önüne geçmektedir. Posta kodlarının günümüzdeki yeri ve önemi özellikle kargo ulaşımında yer almaktadır.  Dünya Posta Birliği’ne bağlı 190 ülkenin 117’sinde posta kodu sistemi bulunmaktadır. Dünya Posta Birliği, Türkiye’de PTT’yi yetkili kuruluş olarak atanmıştır.

Maraş Posta Kodu Sorgulama

Maraş’ta yer alan tüm ilçe, belde, mahalle ve köylerine ait posta kodları aşağıda yer almaktadır. Hiyerarşik olarak; İlçe, belde-mahalle-köy seçimini aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Afşin 46500 Andırın 46400
Çağlıyancerit 46770 Dulkadiroğlu 46100
Ekinözü 46360 Elbistan 46390
Göksun 46650 Nurhak 46371
Onikişubat 46050 Pazarcık 46760
Türkoğlu 46810

Türkiye’de posta kodu sorgulamanızı sitemiz üzerinden incelemek için buradan ulaşabilirsiniz…

Türkiye’deki bütün posta kodu sorgulamanızı PTT resmi sitesinden ulaşabilirsiniz…

Maraş ili Hakkında

Maraş ilinin alan olarak Türkiye’nin on ikinci en büyük ilidir. Tekir Vadisi, mağaralarda arkeolojik çalışmalar sonucunda yörede insan yerleşiminin Üst Paleolitik Çağda başladığını; Neolitik, Kalkolitik ve Eski Tunç Çağlarında devam ettiği göstermektedir. 2009 yılında Maraş merkezde yapılan kazılar esnasında da M.S. 300-400 yıllarına ait olan Germanicia Antik Kenti’ne dair birtakım bulgular elde edilmiştir. 7 Şubat 1973 yılında Maraş olarak ismi değişmiştir.  Maraş ilinin ekonomisini tarıma ve tarıma dayalı imalat sanayisi ve hizmet sektörleri oluşturmaktadır. İlin on iki tane ilçesi bulunmaktadır.

Maraş Posta Kodu
Maraş Posta Kodu