İçeriğe geç

Zonguldak İlçeleri

Zonguldak İlçeleri, Zonguldak ili alan olarak Türkiye’nin yetmiş dokuzuncu en büyük ilidir. Anadolu’ya yazı Hititlerin (MÖ2000-1200), Asurlularla yaptıkları ticaret (Asur ticaret kolonisi: Kültepe, Kaniş, Kayseri) ilişkileri kurulmuştur. İlkçağ’da (MÖ 3200-MS 375) bugünkü Zonguldak topraklarında Paflagonya (Merkezi Kastamonu) ve Bitinya (Merkezi İzmit) denen bölgeler ve yönetim kuruluşları bulunmaktaydı. İlkçağ’dan günümüze (Yakınçağ) kadar Zonguldak ve çevresinin tarihçesini, tarihsel kronoloji şeklinde görülebilmektedir. Zonguldak ilinin ekonomik yapısının madencilik ve sanayi sektörleri oluşturmaktadır. Hayvancılık, ormancılık ve tarım sektörleri de ekonomisinde yer almaktadır. Zonguldak ilinin 2021 TÜİK verisine göre 589.684 nüfusa sahip ilimizdir.

Zonguldak İlçeleri Nelerdir?

Zonguldak ilinin 8 ilçesi bulunmaktadır. Zonguldak ilçeleri alfabetik sırasıyla Alaplı, Çaycuma, Devrek, Ereğli, Gökçebey, Kilimli, Kozlu, Merkez ilçeleridir. Zonguldak ili merkez ilçeleri Zonguldak Merkez ilçesi olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Ereğli, Merkez ve Çaycuma ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Gökçebey, Kilimli ve Alaplı ilçeleridir.

zonguldak ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçeleri aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ZONGULDAK İLÇELERİ

  • Alaplı
  • Çaycuma
  • Devrek
  • Ereğli
  • Gökçebey
  • Kilimli
  • Kozlu
  • Merkez

Zonguldak İlçeleri, Zonguldak Hangi Bölgemizdedir?

Zonguldak ili Batı Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Bartın ve Karabük illeri, güneyinde Bolu, batısında ise Düzce illeridir. Zonguldak ilinin iklimi Karadeniz iklimi oluşturmaktadır. Doğu Karadeniz bölgesiyle karşılaştıracak olursak kışları daha soğuk geçmektedir.

Zonguldak Nerede? Zonguldak’a Nasıl Gidilir?

Zonguldak ilinin yüz ölçümü 3,306 km2’dir. Zonguldak ilinin coğrafi konumu ise 41° 27′ 12.6792” Kuzey ve 31° 47′ 21.7644” Doğu gps koordinatlarıdır.

Zonguldak’a nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Zonguldak Tarihi ve Gezilecek Yerler

Zonguldak ilçeleri, Zonguldak Maden Müzesi, Karadeniz Ereğli Müzesi (Halil Paşa Konağı), Gazi Alemdar Gemisi Müzesi, Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeoloji Müzesi, Filyos Plajı, Kapuz Plajı, Değirmenağzı Plajı, Kozlu Ilıksu Kaplıcası, Veyisoğlu Köyü Anıt Ağacı, Göldağı Tabiat Parkı, Çitdere Tabiat Koruma Alanı, Zonguldak Kent Ormanı, Bostandüzü Ormaniçi Dinlenme Alanı gibi yerler bulunmaktadır. Madencilik ile bildiğimiz ilin madenciliğe dair müze, tarihi müzeler, kaplıcalar, tabiat parkları ve anıt ağaçlarla kültür ve doğa turizmi için tercih edilebilir illerimiz arasında yer almaktadır.

Zonguldak Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Düzce İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…