İçeriğe geç

Düzce İlçeleri

Düzce ilçeleri, Düzce ilini alan olarak Türkiye’nin yetmiş sekizinci en büyük illerindendir. Düzce ilinin bilinen tarihi M.Ö. 1390 yıllara kadar gitmektedir. Yöre, birçok kavimin ve devletin istilasına maruz kalmıştır. Çevresinde Frig, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Düzce ilinin ekonomisi İstanbul ilinin çevresinde olması durumu sanayi sektöründe gelişme gösterdiği görülmektedir. Diğer ekonomik faaliyet olarak tarım, ormancılık ve hayvancılık sektörleri de görülmektedir. Düzce ilinin 2021 TÜİK verisine göre 400.976 nüfusa sahip ilidir.

Düzce İlçeleri Nelerdir?

Düzce ilinin 8 ilçesi bulunmaktadır. Düzce ilçeleri alfabetik sırasıyla Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Düzce (il merkezi), Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı, Yığılca ilçeleridir. Düzce ilinin merkez ilçesi Düzce Merkez olarak geçmektedir. En kalabalık ilçeleri sırasıyla Merkez ve Akçakoca ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri sırasıyla Cumayeri ve Yığılca ilçeleridir.

düzce ilce haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçesini aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

DÜZCE İLÇELERİ

  • Düzce (il merkezi)
  • Akçakoca
  • Cumayeri
  • Çilimli
  • Gölyaka
  • Gümüşova
  • Kaynaşlı
  • Yığılca

Düzce İlçeleri, Düzce Hangi Bölgemizdedir?

Düzce ili Marmara bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyinde Karadeniz, Doğusunda Bolu ve Zonguldak illeri, güneyinde Bolu ili, batısında ise Sakarya illeri bulunmaktadır. Düzce ilinin iklimi Karadeniz bölgesi iklimine sahip illerimiz arasında yer almaktadır. Nemli ve sert olmayan iklim belirtileri göstermektedir. Yıllık ortalama sıcaklık ise 13 derece şeklinde ölçülmüştür.

Düzce Nerede? Düzce’ye Nasıl Gidilir?

Düzce ilinin yüz ölçümü 2,574 km2’dir. Düzce ilinin coğrafi konumu 40° 50′ 19.3848” Kuzey ve 31° 9′ 45.3924” Doğu gps koordinatlarıdır.

Düzce’ye nasıl gidilir. Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Düzce Tarihi ve Gezilecek Yerler

Düzce ilçeleri, Toptepe, Ceneviz Kalesi Plajı, Çuhallı Plajı, Melen Çayı, Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı, Yoğunpelit Mengen Şelaleleri, Kayadibi Porsuk Ağacı Tabiat Anıtı, Cumayanı Piknik Alanı ve Mesire Alanı gibi yerler bulunmaktadır. Genel olarak plaj, tabiat parkları, şelale, anıtların ve tarihi yapıları barındırdığı kültür ve doğa turizmi için tercih edilebilir illerimiz arasında yer almaktadır.

Düzce Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kocaeli ilçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…