Yusufeli Mahalleleri

Yusufeli İlçesi

Yusufeli mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin’in ilçesi olan Yusufeli, Artvin’in yerleşim yerlerinden biridir. Yusufeli ilçesi alan olarak Türkiye’nin seksen üçüncü en büyük ilçesidir. Yusufeli İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 12.261 km2’dir. Yusufeli ilçesinin rakımı ise 600 m olarak hesaplanmıştır. Yusufeli İlçesinin, Kuzeyinde, Yusufeli, Doğusunda, Erzurum Batısında, Rize ilçeleri bulunmaktadır. Yusufeli ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Yusufeli İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yusufeli ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 19.832 nüfusa sahiptir.

Yusufeli ilçesini coğrafi konumu ise 40° 49′ 14.4012” Kuzey ve 41° 32′ 37.1328” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yusufeli Mahalleleri

Yusufeli ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Yusufeli ilçesinin 63 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yusufeli mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Kazım Karabekir mahallesi ve Ahalt mahalleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Erdemler mahallesi ve Hasan Ağa mahallesidir.

yusufeli mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YUSUFELİ MAHALLELERİ

  1. Ahalt Mah.
  2. Erdemler Mah.
  3. Hasanağa Mah.
  4. Kazım Karabekir Mah.
  5. Merkez Mah.

Yusufeli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yusufeli mahalleleri, Altıparmak Dağları, Çoruh Nehri, Boğa Güreşleri, Tekke Köy Kilisesi – Dört Kilise, Oşnak Kalesi, İşhan Kilisesi (Kanlı Kilise) ve Barhal Kilisesi gibi yerler bulunmaktadır. Artvin ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yusufeli Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Şavşat Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…