Şavşat Mahalleleri

Şavşat İlçesi

Şavşat mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin’in ilçesi olan Şavşat, Artvin’in yerleşim yerlerinden biridir. Şavşat ilçesinin alan olarak Türkiye’nin iki yüz on birinci en büyük ilçesidir. Şavşat İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.316 km2’dir. Şavşat ilçesinin rakımı ise 1.134 m olarak hesaplanmıştır. Şavşat İlçesinin, Doğusunda, Ardahan Batısında, Borçka Güneyinde, Ardanuç ilçeleri bulunmaktadır. Şavşat ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Şavşat İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Şavşat ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 17.024 nüfusa sahiptir.

Şavşat ilçesinin coğrafi konumu ise 41° 15′ 9.9288” Kuzey ve 42° 21′ 16.8156” Doğu gps koordinatlarıdır.

Şavşat Mahalleleri

Şavşat ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Şavşat ilçesinin 65 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Şavşat ilçesi Yeniköy mahallesi ilçenin en fazla nüfusa sahip ilçesidir. Şavşat ilçesinin en az nüfusa sahip ilçesi Armutlu mahallesidir. Şavşat ilçesinin nüfusunu büyük bir kısmını 3 mahallesi oluşturmak da ve özellikle Yeniköy mahallesi oluşturmaktadır. Yeniköy mahallesi Şavşat ilçesinin mahallelerinin nüfusun yüzde seksenini kapsamaktadır. Köy nüfusu ilçe nüfusunun da yarısından fazlasını oluşturmaktadır.

şavşat mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ŞAVŞAT MAHALLELERİ

  1. Armutlu Mah.
  2. Söğütlü Mah.
  3. Yeniköy Mah.

Şavşat Tarihi ve Gezilecek Yerler

Şavşat mahalleleri, Şavşat Karagöl, Arsiyan Yaylası, Papart Vadisi, Şavşat Kalesi, Tibeti Kilisesi, Karagöl Sahara Milli Parkı gibi yerler bulunmaktadır. Artvin ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Şavşat Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Yusufeli Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…