İçeriğe geç

Yüksekova Mahalleleri

Yüksekova İlçesi

Yüksekova mahalleleri, Yüksekova ilçesi alan olarak Türkiye’nin yetmiş altıncı en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Hakkari’nin ilçesi olan Yüksekova, Hakkari’nin yerleşim yerlerinden biridir. Yüksekova İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 2.547 km2’dir. Yüksekova ilçesinin rakımı ise 1.876 m olarak hesaplanmıştır. Yüksekova ilinin Kuzeyinde Van, doğusunda ise İran, batısında Hakkari Merkez, Güneyinde ise Şemdinli ilçeleri bulunmaktadır. Yüksekova ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yüksekova İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yüksekova ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 119.562 nüfusa sahiptir.

Yüksekova ilçesini coğrafi konumu ise 37° 34′ 18.1776” Kuzey ve 44° 16′ 56.2764” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yüksekova Mahalleleri

Yüksekova ilçesinin 17 mahallesi bulunmaktadır. Yüksekova ilçesinin 133 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yüksekova mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Güngör mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Sarıyıldız mahallesi, Yılmaz mahallesi ve Güvenli mahalleleridir.

Yüksekova mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YÜKSEKOVA MAHALLELERİ

 1. Cumhuriyet Mah.
 2. Dize Mah.
 3. Esen Yurt Mah.
 4. Esentepe Mah.
 5. Eski Kışla Mah.
 6. Güngör Mah.
 7. Güvenli Mah.
 8. İpek Mah.
 9. Kerem Zeydan Mah.
 10. Merkez Mah.
 11. Merkez Mah.
 12. Mezarlık Mah.
 13. Sarıyıldız Mah.
 14. Yeni Mah.
 15. Yeşildere Mah.
 16. Yeşilova Mah.
 17. Yılmaz Mah.

Yüksekova Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yüksekova mahalleleri Seyithan Gölü, Dev Evleri, Tirşin Yaylası, Melik Muhammed Esat Medresesi ve Büyükçiftlik Köyü Kalıntıları gibi yerler bulunmaktadır. Hakkari ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yüksekova Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Şemdinli Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…