İçeriğe geç

Şemdinli Mahalleleri

Şemdinli İlçesi

Şemdinli mahalleleri, Şemdinli ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz otuz yedinci en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Hakkari’nin ilçesi olan Şemdinli, Hakkari’nin yerleşim yerlerinden biridir. Şemdinli İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.207 km2’dir. Şemdinli ilçesinin rakımı ise 1.391 m olarak hesaplanmıştır. Şemdinli ilinin Kuzeyinde Yüksekova, doğusunda ise İran, batısında Irak, Güneyinde ise Derecik ilçeleri bulunmaktadır. Şemdinli ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Şemdinli İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Şemdinli ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 43.311 nüfusa sahiptir.

Şemdinli ilçesini coğrafi konumu ise 37° 18′ 12.3840” Kuzey ve 44° 34′ 37.0632” Doğu gps koordinatlarıdır.

Şemdinli Mahalleleri

Şemdinli ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Şemdinli ilçesinin 22 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Şemdinli mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Moda mahallesi, Beşevler mahallesi ve Karşıyaka mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yayla mahallesi ve Yeni mahalleleridir. Şemdinli ilçesinin nüfus büyüklüğünü kırsal yerleşim yani köyleri ağırlıklı oluşturmaktadır.

Şemdinli mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ŞEMDİNLİ  MAHALLELERİ

  1. Beşevler Mah.
  2. Karşıyaka Mah.
  3. Moda Mah.
  4. Yayla Mah.
  5. Yeni Mah.

Şemdinli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Şemdinli mahalleleri Kayme Sarayı, Seyyid Abdullah Ve Seyyid Taha-İ Hakkari Türbesi, Nehri Köyü Ve Taş Köprü, Nehri Kelat Sarayı Ve Nasturi Kiliseleri gibi yerler bulunmaktadır. Hakkari ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Şemdinli Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Hakkari Merkez Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…