İçeriğe geç

Hakkari Merkez Mahalleleri

Hakkari Merkez İlçesi

Hakkari Merkez mahalleleri, Hakkari Merkez ilçesi alan olarak Türkiye’nin otuz altıncı en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Hakkari’nin ilçesi olan Hakkâri Merkez, Hakkari’nin yerleşim yerlerinden biridir. Hakkâri Merkez İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 2.179 km2’dir. Hakkâri Merkez ilçesinin rakımı ise 1.756 m olarak hesaplanmıştır. Hakkâri Merkez ilinin Kuzeyinde Van, doğusunda ise Yüksekova, batısında Şırnak, Güneyinde ise Çukurca ilçeleri bulunmaktadır. Hakkâri Merkez ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Hakkâri Merkez İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Hakkâri Merkez ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 78.516 nüfusa sahiptir.

Hakkari Merkez ilçesini coğrafi konumu ise 37° 34′ 38.7372” Kuzey ve 43° 44′ 12.4152” Doğu gps koordinatlarıdır.

Hakkari Merkez Mahalleleri

Hakkari Merkez ilçesinin 22 mahallesi bulunmaktadır. Hakkari Merkez ilçesinin 67 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Hakkari Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bulak mahallesi, Pehlivan mahallesi ve Gazi mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Köyiçi mahallesi, Çaylıca mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir.

Hakkari Merkez mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

HAKKARİ MERKEZ  MAHALLELERİ

 1. Bağlar Mah.
 2. Bağlarbaşı Mah.
 3. Berçelan Mah.
 4. Biçenek Mah.
 5. Biçer Mah.
 6. Bulak Mah.
 7. Cumhuriyet Mah.
 8. Çaylıca Mah.
 9. Dağgöl Mah.
 10. Gazi Mah.
 11. Halife Derviş Mah.
 12. Karşıyaka Mah.
 13. Keklikpınar Mah.
 14. Kıran Mah.
 15. Köyiçi Mah.
 16. Medrese Mah.
 17. Merzan Mah.
 18. Pehlivan Mah.
 19. Pınarbaşı Mah.
 20. Sümbül Mah.
 21. Yeni Mah.
 22. Yeni Mah.

Hakkari Merkez Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hakkari Merkez mahalleleri Seyithan Gölü, Meydan Medresesi, Cennet Cehennem Vadisi, Şemdinli Taş Köprü, Durankaya Yaylası, Merga Bütan Kayak Merkezi ve Kayme Sarayı gibi yerler bulunmaktadır. Hakkari ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Hakkari Merkez Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Şemdinli Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…