İçeriğe geç

Yığılca Mahalleleri

Yığılca İlçesi

Yığılca mahalleleri, Yığılca ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüzüncü en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Düzce’nin ilçesi olan Yığılca, Düzce’nin yerleşim yerlerinden biridir. Yığılca İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 636 km2’dir. Yığılca ilçesinin rakımı ise 326 m olarak hesaplanmıştır. Yığılca ilçesinin Kuzeyinde Akçakoca ve Zonguldak, doğusunda ve güneyinde Bolu, batısında Düzce Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Yığılca ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yığılca İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yığılca ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 14.644 nüfusa sahiptir.

Yığılca ilçesini coğrafi konumu ise 40° 57′ 37.0116” Kuzey ve 31° 26′ 34.9404” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yığılca Mahalleleri

Yığılca ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Yığılca ilçesinin 44 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yığılca mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Orhangazi mahallesi ve Atartürk mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Ahmetçiler mahallesi ve Mareşal Çakmak mahalleleridir. Yığılca ilçesinin nüfus büyüklüğünün yaklaşık yüzde 80’lik kısmını kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde 20’lik kısmını ise kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Yığılca mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YIĞILCA MAHALLELERİ

  1. Ahmetçiler Mah.
  2. Atatürk Mah.
  3. Mareşal Fevzi Çakmak Mah.
  4. Orhangazi Mah.

Yığılca Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yığılca mahalleleri Hasanlar Baraj Gölü, Sarıkaya Mağarası, Saklıkent Şelalesi, Yoğunpelit ve Mengen Şelaleleri, Yılançatı Kanyonu Tabiat Parkı ve Yığılca Arısı ve Balı gibi yerler bulunmaktadır. Düzce ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yığılca Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kaynaşlı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…