İçeriğe geç

Yenişarbademli Mahalleleri

Yenişarbademli İlçesi

Yenişarbademli mahalleleri, Yenişarbademli ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz doksan dördüncü en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Isparta’nın ilçesi olan Yenişarbademli, Isparta’nın yerleşim yerlerinden biridir. Yenişarbademli İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 237 km2’dir. Yenişarbademli ilçesinin rakımı ise 1.181 m olarak hesaplanmıştır. Yenişarbademli ilinin Kuzeyinde Şarkikaraağaç, doğusunda ve Güneyinde Konya, batısında Aksu ilçeleri bulunmaktadır. Yenişarbademli ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yenişarbademli İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yenişarbademli ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 2.087 nüfusa sahiptir.

Yenişarbademli ilçesini coğrafi konumu ise 37° 42′ 21.3984” Kuzey ve 31° 22′ 59.8152” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yenişarbademli Mahalleleri

Yenişarbademli ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Yenişarbademli ilçesinin 2 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yenişarbademli ilçesinin dört adet mahallesi bulunmaktadır. Bunlar Gündoğdu mahallesi, Yeni Cami mahallesi, Yenice mahallesi ve Pınarbaşı mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünün ağırlıklı kısmını kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

yenişarbademli mahalleleri

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YENİŞARBADEMLİ MAHALLELERİ

  1. Gündoğdu Mah.
  2. Pınarbaşı Mah.
  3. Yenicami Mah.
  4. Yenice Mah.

Yenişarbademli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yenişarbademli mahalleleri, Pınargözü Mağarası, Kız Kalesi Adası, Dedegöl Dağı, Karagöl, Kubad-ı Abad Sarayı ve Karataş Mağarası gibi yerler bulunmaktadır. Isparta ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.