İçeriğe geç

Senirkent Mahalleleri

Senirkent İlçesi

Senirkent mahalleleri, Senirkent ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz elli altıncı en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Isparta’nın ilçesi olan Senirkent, Isparta’nın yerleşim yerlerinden biridir. Senirkent İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 521 km2’dir. Senirkent ilçesinin rakımı ise 961 m olarak hesaplanmıştır. Senirkent ilinin Kuzeyinde Afyonkarahisar, doğusunda ise Yalvaç, batısında Uluborlu, Güneyinde ise Atabey ve Eğirdir ilçeleri bulunmaktadır. Senirkent ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Senirkent İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Senirkent ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 11.395 nüfusa sahiptir

Senirkent ilçesini coğrafi konumu ise 38° 6′ 28.5876” Kuzey ve 30° 33′ 0.6444” Doğu gps koordinatlarıdır.

Senirkent Mahalleleri

Senirkent ilçesinin 15 mahallesi bulunmaktadır. Senirkent ilçesinin 7 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Senirkent mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Karşı mahallesi, Zafer mahallesi ve Kıbrıs mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Dere mahallesi, Camii mahallesi ve Şehler mahalleleridir.

senirkent mahalleleri

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SENİRKENT MAHALLELERİ

 1. 16 Haziran Mah.
 2. Camii Mah.
 3. Cumhuriyet Mah.
 4. Dere Mah.
 5. Hamidiye Mah.
 6. İstiklal Mah.
 7. Karşı Mah.
 8. Kıbrıs Mah.
 9. Orta Mah.
 10. Sultan Süleyman Mah.
 11. Süleyman Demirel Mah.
 12. Şehler Mah.
 13. Taşmescit Mah.
 14. Turgutlar Mah.
 15. Zafer Mah.

Senirkent Tarihi ve Gezilecek Yerler

Senirkent mahalleleri, Tymandos, Veli Baba Külliyesi, Şeyh Ahmet Camii, İmam Evi, Türbe Ve Haziresi, Şeyhler Camii, Çelebi Camii Dükkanları, Turan İlköğretim Okulu, Değirmenderesi Ve Ayazmana, Topraktepe I-Iı Tümülüsleri, Çeştepe I Ve Iı Tümülüsleri, Bozdurmuş Kalıntıları Ve Santral Mesireliği gibi yerler bulunmaktadır. Isparta ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.