İçeriğe geç

Yenice Mahalleleri

Yenice İlçesi

Yenice mahalleleri, Yenice ilçesi alan olarak Türkiye’nin on yüz doksan altıncı en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Çanakkale’nin ilçesi olan Yenice, Çanakkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Yenice İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.381 km2’dir. Yenice ilçesinin rakımı ise 275 m olarak hesaplanmıştır. Yenice ilinin Kuzeyinde Biga, batısında Çan, Güneyinde ise Balıkesir ilçeleri bulunmaktadır. Yenice ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yenice İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yenice ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 31.023 nüfusa sahiptir.

Yenice ilçesini coğrafi konumu ise 39° 55′ 46.3548” Kuzey ve 27° 15′ 33.5916” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yenice Mahalleleri

Yenice ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Yenice ilçesinin 56 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yenice mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kışlalar mahallesi, Kurtuluş mahallesi ve Yeni mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Cumhuriyet mahallesi, Atatürk mahallesi ve Eski Yenice mahalleleridir.

yenice mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YENİCE MAHALLELERİ

  1. Atatürk Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Eski Yenice Mah.
  4. Kışlalar Mah.
  5. Kurtuluş Mah.
  6. Yeni Mah.

Yenice Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yenice mahalleleri, Geleneksel Kazdağı Doğa Yürüyüşü Ve Şenlikleri, Geleneksel Issız Cuma Hayrı, Yenice Belediyesi Türk Evi Etnoğrafya Müzesi, Issız Cuma Camisi, Büyük Agonya Köprüsü, Hadrianus’un Av Köşkü-Asar Kale, Babaya Kale-Taban Kale, Kabalı Kilise Patlağı, Seyvan Köyü, Küçük Hisarlık Ve Çal Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Çanakkale ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yenice Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Lapseki Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…