İçeriğe geç

Lapseki Mahalleleri

Lapseki İlçesi

Lapseki mahalleleri, Lapseki ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz üçüncü en büyük ilçesidir. Marmara bölgesinde yer alan Çanakkale’nin ilçesi olan Lapseki, Çanakkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Lapseki İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 821 km2’dir. Lapseki ilçesinin rakımı ise 9 m olarak hesaplanmıştır. Lapseki ilinin Kuzeyinde Marmara denizi, doğusunda ise Biga, Güneyinde ise Çanakkale merkez ilçeleri bulunmaktadır. Lapseki ilçesi Marmara iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Lapseki İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Lapseki ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 28.313 nüfusa sahiptir.

Lapseki ilçesini coğrafi konumu ise 40° 20′ 43.7208” Kuzey ve 26° 41′ 3.4980” Doğu gps koordinatlarıdır.

Lapseki Mahalleleri

Lapseki ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Lapseki ilçesinin 33 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Lapseki mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cumhuriyet mahallesi, Gazi Süleyman Paşa mahallesi ve Umurbey mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Dalyan mahallesi, Tekke mahallesi ve Gaziyakupbey mahalleleridir.

lapseki mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

LAPSEKİ MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Dalyan Mah.
  3. Gazi Süleyman Paşa Mah.
  4. Gaziyakupbey Mah.
  5. Tekke Mah.
  6. Umurbey Merkez Mah.

Lapseki Tarihi ve Gezilecek Yerler

Lapseki mahalleleri, Lapseki Şehitliği, Lapseki Süleyman Paşa Camii, Gazi Mustafa Kemal Paşa Parkı Batı Sahili, Çardak Çamlık, Çardak Arıburnu Şehitliği, Truva Antik Kenti ve Behramkale gibi yerler bulunmaktadır. Çanakkale ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Lapseki Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Yenice Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…