İçeriğe geç

Yenice Mahalleleri

Yenice İlçesi

Yenice mahalleleri, Yenice ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz yirmi ikinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Karabük’ün ilçesi olan Yenice, Karabük’ün yerleşim yerlerinden biridir. Yenice İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 777 km2’dir. Yenice ilçesinin rakımı ise 150 m olarak hesaplanmıştır. Yenice ilçesinin Kuzeyinde Bartın, doğusunda Safranbolu ve Karabük Merkez, batısında Zonguldak, Güneyinde ise Bolu ve Eskipazar ilçeleri bulunmaktadır. Yenice ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yenice İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yenice ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 20.116 nüfusa sahiptir.

Yenice ilçesini coğrafi konumu ise 41° 12′ 0.7164” Kuzey ve 32° 19′ 45.1236” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yenice Mahalleleri

Yenice ilçesinin 17 mahallesi bulunmaktadır. Yenice ilçesinin 32 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yenice mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Kalaycılar mahallesi ve İsmetpaşa mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Sipahiler mahallesi, Karaömer mahallesi ve Döngeller mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YENİCE MAHALLELERİ

 1. Atatürk Mah.
 2. Atatürk Mah.
 3. Çengeller Mah.
 4. Dere Mah.
 5. Döngeller Mah.
 6. Fatih Mah.
 7. İsmetpaşa Mah.
 8. Kalaycılar Mah.
 9. Karakırıklar Mah.
 10. Karaömerler Mah.
 11. Karşıyaka Mah.
 12. Menderes Mah.
 13. Merkez Mah.
 14. Merkez Mah.
 15. Özal Mah.
 16. Sipahiler Mah.
 17. Yirmibeşler Mah.

Yenice Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yenice mahalleleri, Gökpınar Yaylası, Göktepe Tabiat Parkı, Acısu ve Şeker Kanyonu gibi yerler bulunmaktadır. Karabük ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yenice Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Safranbolu Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…