İçeriğe geç

Safranbolu Mahalleleri

Safranbolu İlçesi

Safranbolu mahalleleri, Safranbolu ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz otuz altıncı en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Karabük’ün ilçesi olan Safranbolu, Karabük’ün yerleşim yerlerinden biridir. Safranbolu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 750 km2’dir. Safranbolu ilçesinin rakımı ise 544 m olarak hesaplanmıştır. Safranbolu ilçesinin Kuzeyinde Bartın, doğusunda Eflani ve Kastamonu, batısında Yenice, Güneyinde ise Karabük Merkez ve Ovacık ilçeleri bulunmaktadır. Safranbolu ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Safranbolu İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Safranbolu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 66.245 nüfusa sahiptir.

Safranbolu ilçesini coğrafi konumu ise 41° 14′ 57.5016” Kuzey ve 32° 40′ 59.2608” Doğu gps koordinatlarıdır.

Safranbolu Mahalleleri

Safranbolu ilçesinin 21 mahallesi bulunmaktadır. Safranbolu ilçesinin 41 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Safranbolu mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Emek mahallesi, Esentepe mahallesi ve Yenimahalle mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Hacıhalil mahallesi, İzzetpaşa mahallesi ve Çeşme mahalleleridir.

Safranbolu mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SAFRANBOLU MAHALLELERİ

 1. 15 Temmuz Mah.
 2. Akçasu Mah.
 3. Aşağıtokatlıbağları Mah.
 4. Atatürk Mah.
 5. Babasultan Mah.
 6. Bağlarbaşı Mah.
 7. Barış Mah.
 8. Camikebir Mah.
 9. Cemalcaymaz Mah.
 10. Çavuş Mah.
 11. Çeşme Mah.
 12. Emek Mah.
 13. Esentepe Mah.
 14. Hacıhalil Mah.
 15. Hüseyinçelebi Mah.
 16. İsmetpaşa Mah.
 17. İzzetpaşa Mah.
 18. Karaali Mah.
 19. Kirkille Mah.
 20. Musalla Mah.
 21. Yenimahalle Mah.

Safranbolu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Safranbolu mahalleleri, Safranbolu Evleri, Tarihi Saat Kulesi, Kent Tarihi Müzesi, Kaymakamlar Müze Evi, Anadolu Saat Kuleleri Minyatürleri Parkı Müzesi, Çikolata Müzesi, Kristal Teras, Tarihi Cinci Hamamı, İncekaya Su Kemeri, Havuzlu Asmazlar Konağı, Yazıköy Su Değirmeni ve Karabük Kent Ormanı gibi yerler bulunmaktadır. Karabük ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Safranbolu Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Yenice Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…