Yeniçağa Mahalleleri

Yeniçağa İlçesi

Yeniçağa mahalleleri, Yeniçağa ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz elli yedinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Bolu’nun ilçesi olan Yeniçağa, Bolu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Yeniçağa İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 163 km2’dir. Yeniçağa ilçesinin rakımı ise 1.002 m olarak hesaplanmıştır. Yeniçağa ilinin Kuzeyinde Mengen, doğusunda ise Gerede, batısında Bolu merkez, Güneyinde ise Dörtdivan ilçeleri bulunmaktadır. Yeniçağa ilçesi Karsal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yeniçağa İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yeniçağa ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.762 nüfusa sahiptir.

Yeniçağa ilçesini coğrafi konumu ise 40° 46′ 16.7664” Kuzey ve 32° 1′ 47.7912” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yeniçağa Mahalleleri

Yeniçağa ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Yeniçağa ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yeniçağa ilçesinin üç mahallesi yer almaktadır. Yeniçağa mahalleri nüfus büyüklükleri sırasıyla Camiatik mahallesi, Asil Bey mahallesi ve Gölyüzü mahalleleridir. Seben ilçesinin nüfus büyüklüğünü kırsal yerleşim oluşturmaktadır. Kırsal yerleşim ilçenin nüfusunun yaklaşık yüzde otuzluk kısmını oluşturmaktadır. Geri kalan nüfus büyüklüğü yaklaşık yüzde yetmiş gibi bir kısmı kentsel yerleşimin olduğu yani mahalleleridir.

yeniçağa mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YENİÇAĞA MAHALLELERİ

  1. Asil Bey Mah.
  2. Camiatik Mah.
  3. Gölyüzü Mah.

Yeniçağa Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yeniçağa mahalleleri, Şair Dertli Anma Günü, Eskiçağa Köyü, Şehir Hamamı, Yeniçağa Gölü ve Şair Dertli Anıt Mezarı gibi yerler bulunmaktadır. Bolu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yeniçağa Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bolu İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…