İçeriğe geç

Bolu İlçeleri

Bolu ilçeleri, Bolu ili alan olarak Türkiye’nin otuz yedinci en büyük şehridir. M.Ö. 1200’lü yıllarda Hitit toprakları gibi Bolu da Friglere ev sahipliği yapmıştır. M.Ö 6. Asırlarda Persler bölgeyi ele geçişmişti. Büyük İskender Persleri yenerek Bolu’yu ele geçişmişti. Büyük İskender öldükten sonra Bitinya İmparatorluğu kurulmuştur. Bolu ilinin ekonomisi tarım ve ormancılığa dayanmaktadır. Bolu bir tarım bölgesidir ve birçok ürün yetişebilmektedir. Arpa, buğday, çavdar ve fasulye gibi ürünler yetişmektedir. Bolu ilinin 2021 TÜİK verisine göre 320.014 nüfusa sahiptir.

Bolu İlçeleri Nelerdir?

Bolu ilinin 9 ilçesi bulunmaktadır. Bolu ilçeleri alfabetik sırayla Bolu (il merkezi), Dörtdivan, Gerede, Göynük, Kıbrıscık, Mengen, Mudurnu, Seben, Yeniçağa ilçeleridir. Bolu ilinin merkez ilçesi Bolu Merkez olarak geçmektedir. En kalabalık ilçeleri sırasıyla Merkez, Gerede ve Mudurnu ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Kıbrıscık, Seben ve Dörtdivan ilçeleridir.

bolu ilce haritası

Diğer ilçelere ve merkez ilçelerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BOLU İLÇELERİ

  • Bolu (il merkezi)
  • Dörtdivan
  • Gerede
  • Göynük
  • Kıbrıscık
  • Mengen
  • Mudurnu
  • Seben
  • Yeniçağa

Bolu İlçeleri, Bolu Hangi Bölgemizdedir?

Bolu ilimiz Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Güneyinde Ankara ve Eskişehir, doğusunda Çankırı ve Karabük, kuzeyinde Zonguldak ve Düzce, batısında ise Sakarya ve Bilecik illeri bulunmaktadır. Bolunun iklimi deniz ve İç Anadolu yani kara iklim tipine sahiptir. Yaz ve kış sıcaklıkları arasında pek farklılık görülmez.

Bolu Nerede? Bolu’ya Nasıl Gidilir?

Bolu ilinin yüz ölçümü 8,341 km2’dir. Bolu ilinin coğrafi konumu ise 40° 43′ 57.1440” Kuzey ve 31° 36′ 29.5560” Doğu gps koordinatlarıdır.

Bolu’ya nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Bolu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Bolu ilçeleri, Bolu Abant Gölü ve Tabiat Parkı, Yedigöller Milli Parkı, Gölcük Tabiat Parkı, Sülüklü Göl, Çubuk Gölü, Sünnet Gölü, Seben Gölü, Göksu Tabiat Parkı ve Aladağ Göleti, Akkaya Travertenleri, Kartalkaya Kayak Merkezi gibi yerler ilin doğal güzelliği ve karakterini keşfetmek için tercih edilebilir. Bolu ilinde harika bir doğa gezisi düzenleyebilirsiniz.

Bolu Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Yeniçağa Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…