Yedisu Mahalleleri

Yedisu İlçesi

Yedisu mahalleleri, Yedisu ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz otuz altıncı en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bingöl’ün ilçesi olan Yedisu, Bingöl’ün yerleşim yerlerinden biridir. Yedisu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 423 km2’dir. Yedisu ilçesinin rakımı ise 1.534 m olarak hesaplanmıştır. Yedisu ilinin Kuzeyinde Erzincan, doğusunda ise Karlıova, batısında Tunceli, Güneyinde ise Adaklı ilçeleri bulunmaktadır. Yedisu ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yedisu İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yedisu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 2.828 nüfusa sahiptir.

Yedisu ilçesini coğrafi konumu ise 39° 26′ 2.2020” Kuzey ve 40° 32′ 43.0512” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yedisu Mahalleleri

Yedisu ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Yedisu ilçesinin 12 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yedisu mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Merkez mahallesi, Döşengi mahallesi ve Kabaoluk mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Koşan mahallesi ve Yeni mahalleleridir. Yedisu ilçesinin nüfus yapısını ağırlık olarak kırsal kesim oluşturmaktadır. Bu oran yaklaşık yüzde yetmiş gibi bir orandır. Geri kalan kentsel yerleşimin oranı ise yüzde otuz civarıdır.

Yedisu Mahalleleri
Yedisu Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YEDİSU MAHALLELERİ

  1. Döşengi Mah.
  2. Kabaoluk Mah.
  3. Koşan Mah.
  4. Merkez Mah.
  5. Yeni Mah.

Yedisu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yedisu mahalleleri, Nazım Ağa Konağı-Tarihi Konak, Selenk Köprüsü ve Yedisu Yaylaları gibi yerler bulunmaktadır. Bingöl ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yedisu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yedisu Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Yayladere Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…