Yayladere Mahalleleri

Yayladere İlçesi

Yayladere mahalleleri, Yayladere ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz kırk üçüncü en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bingöl’ün ilçesi olan Yayladere, Bingöl’ün yerleşim yerlerinden biridir. Yayladere İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 417 km2’dir. Yayladere ilçesinin rakımı ise 1.569 m olarak hesaplanmıştır. Yayladere ilinin Kuzeyinde Tunceli, doğusunda ise Kiğı, batısında Tunceli, Güneyinde ise Elazığ ilçeleri bulunmaktadır. Yayladere ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yayladere İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yayladere ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 2.160 nüfusa sahiptir.

Yayladere ilçesini coğrafi konumu ise 39° 13′ 40.6380” Kuzey ve 40° 4′ 8.6772” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yayladere Mahalleleri

Yayladere ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Yayladere ilçesinin 13 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yayladere mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Çavuş mahallesi, Kayran mahallesi ve Yeni mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yenikent mahallesi, Kavaklı mahallesi ve Karaman mahalleleridir. Yayladere İlçesinin nüfus yapısını ağırlıklı olarak kırsal yerleşim nüfusu oluşturmaktadır.

Yayladere mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YAYLADERE MAHALLELERİ

  1. Akçadamlar Mah.
  2. Conag Mah.
  3. Haktanır Mah.
  4. Hasköy Mah.
  5. Merkez Mah.
  6. Yolgüden Mah.

Yayladere Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yayladere mahalleleri, Sülbüs Festivali, Kalkanlı Mağaraları Sülbüs Dağı ve Özlüce Barajı gibi yerler bulunmaktadır. Bingöl ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yayladere Kaymakamlığı resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Yedisu Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…