İçeriğe geç

Yapraklı Mahalleleri

Yapraklı İlçesi

Yapraklı mahalleleri, Yapraklı ilçesi alan olarak Türkiye’nin dört yüz kırk birinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Çankırı’nın ilçesi olan Yapraklı, Çankırı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Yapraklı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 741 km2’dir. Yapraklı ilçesinin rakımı ise 1.200 m olarak hesaplanmıştır. Yapraklı ilinin Kuzeyinde Kastamonu, doğusunda ise Çorum, batısında ve güneyinde Çankırı Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Yapraklı ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yapraklı İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yapraklı ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 8.424 nüfusa sahiptir.

Yapraklı ilçesini coğrafi konumu ise 40° 45′ 25.3800” Kuzey ve 33° 46′ 43.6980” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yapraklı Mahalleleri

Yapraklı ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Yapraklı ilçesinin 41 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yapraklı mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Aşağı mahallesi, Camikebir mahallesi ve Kavak mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla İğdir mahallesi, Akyazı mahallesi ve Yukarı mahalleleridir.

yapraklı mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YAPRAKLI MAHALLELERİ

  1. Akyazı Mah.
  2. Aşağı Mah.
  3. Camikebir Mah.
  4. İğdir Mah.
  5. Kavak Mah.
  6. Yukarı Mah.

Yapraklı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yapraklı mahalleleri, Fethiye Türbe Ve Kütüphanesi, Hacı Mustafa Efendi Cami, Bugay Cami, Büyük Yayla Ve Koca Meşe gibi yerler bulunmaktadır. Çankırı ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yapraklı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Şabanözü Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…