İçeriğe geç

Şabanözü Mahalleleri

Şabanözü İlçesi

Şabanözü mahalleleri, Şabanözü ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz doksan ikinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Çankırı’nın ilçesi olan Şabanözü, Çankırı’nın yerleşim yerlerinden biridir. Şabanözü İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 467 km2’dir. Şabanözü ilçesinin rakımı ise 1.030 m olarak hesaplanmıştır. Şabanözü ilinin Kuzeyinde Korgun, doğusunda ise Eldivan, batısında Orta, Güneyinde ise Ankara ilçeleri bulunmaktadır. Şabanözü ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Şabanözü İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Şabanözü ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 11.661 nüfusa sahiptir.

Şabanözü ilçesini coğrafi konumu ise 40° 28′ 59.3976” Kuzey ve 33° 16′ 57.5940” Doğu gps koordinatlarıdır.

Şabanözü Mahalleleri

Şabanözü ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Şabanözü ilçesinin 21 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Şabanözü mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Sağlık mahallesi ve Gümerdiğin mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Mahmudiye mahallesi, Karaören mahallesi ve Cumhuriyet mahalleridir.

şabanözü mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ŞABANÖZÜ MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Gümerdiğin Mah.
  3. Gürpınar Mah.
  4. Karaören Mah.
  5. Mahmudiye Mah.
  6. Sağlık Mah.
  7. Yeni Mah.

Şabanözü Tarihi ve Gezilecek Yerler

Şabanözü mahalleleri, Kültür-Sanat Ve Güreş Festivali, Paşasultan (Ulu) Cami, Bakırlı Camii Ve Karaören Göleti gibi yerler bulunmaktadır. Çankırı ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Şabanözü Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Yapraklı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…