İçeriğe geç

Yahşihan Mahalleleri

Yahşihan İlçesi

Yahşihan mahalleleri, Yahşihan ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz otuz birinci en büyük ilçesidir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kırıkkale’nin ilçesi olan Yahşihan, Kırıkkale’nin yerleşim yerlerinden biridir. Yahşihan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 304 km2’dir. Yahşihan ilçesinin rakımı ise 779 m olarak hesaplanmıştır. Yahşihan ilçesinin Kuzeyinde ve Batısında Ankara, doğusunda Kırıkkale Merkez ve Balışeyh, Güneyinde ise Bahşılı ilçeleri bulunmaktadır. Yahşihan ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Yahşihan İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Yahşihan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 29.179 nüfusa sahiptir.

Yahşihan ilçesini coğrafi konumu ise 39° 50′ 56.0400” Kuzey ve 33° 27′ 8.4744” Doğu gps koordinatlarıdır.

Yahşihan Mahalleleri

Yahşihan ilçesinin 10 mahallesi bulunmaktadır. Yahşihan ilçesinin 7 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Yahşihan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yenişehir mahallesi, Seyrantepe mahallesi ve Hacıbey mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Emirler mahallesi, Kadıoğlu mahallesi ve Alaaddin mahalleleridir.

Yahşihan mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

YAHŞİHAN MAHALLELERİ

  1. Alaaddin Mah.
  2. Bayraktepe Mah.
  3. Doğanlık Mah.
  4. Emirler Mah.
  5. Erenler Mah.
  6. Hacıbey Mah.
  7. Kadıoğlu Mah.
  8. Seyrantepe Mah.
  9. Yenişehir Mah.
  10. Yeşil Vadi Mah.

Yahşihan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Yahşihan mahalleleri, Irmak Beldesi Gar Binası, Tarihi Demir Köprü, Yahşihan Merkez Gar Binası Ve Yenişehir Mahallesi gibi yerler bulunmaktadır. Kırıkkale ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Yahşihan Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kırıkkale İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…