İçeriğe geç

Vize Mahalleleri

Vize İlçesi

Vize mahalleleri, Vize ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz seksen üçüncü en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Kırklareli’nin ilçesi olan Vize, Kırklareli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Vize İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.090 km2’dir. Vize ilçesinin rakımı ise 174 m olarak hesaplanmıştır. Vize ilçesinin Kuzeyinde Demirköy, batısında Pınarhisar, Güneyinde ise Tekirdağ ilçeleri bulunmaktadır. Vize ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Vize İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Vize ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 28.606 nüfusa sahiptir.

Vize ilçesini coğrafi konumu ise 41° 34′ 22.7100” Kuzey ve 27° 46′ 1.7292” Doğu gps koordinatlarıdır.

Vize Mahalleleri

Vize ilçesinin 12 mahallesi bulunmaktadır. Vize ilçesinin 32 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Vize mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Devlet mahallesi, Evren mahallesi ve Namık Kemal mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Hürriyet mahallesi, Kale mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir.

Vize mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

VİZE MAHALLELERİ

 1. Cumhuriyet Mah.
 2. Cumhuriyet Mah.
 3. Devlet Mah.
 4. Evren Mah.
 5. Gazi Mah.
 6. Güven Mah.
 7. Hürriyet Mah.
 8. Kale Mah.
 9. Kale Mah.
 10. Mehmet Akif Mah.
 11. Namık Kemal Mah.
 12. Zafer Mah.

Vize Tarihi ve Gezilecek Yerler

Vize mahalleleri Aya Nikola Manastırı, Balkaya Köyü, Pabuçdere, Poliçe Koyu, Panayır İskelesi Koyu, Kıyıköy Kalesi, Kıyıköy Camii ve Kıyıköy Kastro Sahili gibi yerler bulunmaktadır. Kırklareli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Vize Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Pınarhisar Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…