İçeriğe geç

Pınarhisar Mahalleleri

Pınarhisar İlçesi

Pınarhisar mahalleleri, Pınarhisar ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz elli dokuzuncu en büyük ilçesidir. Ege bölgesinde yer alan Kırklareli’nin ilçesi olan Pınarhisar, Kırklareli’nin yerleşim yerlerinden biridir. Pınarhisar İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 518 km2’dir. Pınarhisar ilçesinin rakımı ise 190 m olarak hesaplanmıştır. Pınarhisar ilçesinin Kuzeyinde Demirköy ve Kırklareli Merkez, doğusunda Vize, batısında ve Güneyinde Lüleburgaz ilçeleri bulunmaktadır. Pınarhisar ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Pınarhisar İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Pınarhisar ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 17.828 nüfusa sahiptir.

Pınarhisar ilçesini coğrafi konumu ise 41° 37′ 27.3756” Kuzey ve 27° 31′ 4.3932” Doğu gps koordinatlarıdır.

Pınarhisar Mahalleleri

Pınarhisar ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Pınarhisar ilçesinin 14 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Pınarhisar mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Beylik mahallesi, Dere mahallesi ve Orta mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Akarlar mahallesi, Yenicamii mahallesi ve Işıklar mahalleleridir.

Pınarhisar mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

PINARHİSAR MAHALLELERİ

  1. Akarlar Mah.
  2. Beylik Mah.
  3. Camiikebir Mah.
  4. Dere Mah.
  5. Işıklar Mah.
  6. Orta Mah.
  7. Yenicamii Mah.

Pınarhisar Tarihi ve Gezilecek Yerler

Pınarhisar mahalleleri Sultanlar Yolu, Hundi Hatun Cami-Cami-İ Kebir, Çukur Çeşme, Koloğlu İlkokulu, Pratik Kız Sanat Okulu, Pınarhisar Kalesi Ve Binbir Oklu Ahmet Baba Türbesi gibi yerler bulunmaktadır. Kırklareli ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Pınarhisar Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Vize Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…