Üzümlü Mahalleleri

Üzümlü İlçesi

Üzümlü mahalleleri, Üzümlü ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz yirminci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzincan’ın ilçesi olan Üzümlü, Erzincan’ın yerleşim yerlerinden biridir. Üzümlü İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 591 km2’dir. Üzümlü ilçesinin rakımı ise 1.397 m olarak hesaplanmıştır. Üzümlü ilinin Kuzeyinde Çayırlı, doğusunda ise Tercan, batısında Üzümlü, Güneyinde ise Tunceli ilçeleri bulunmaktadır. Üzümlü ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Üzümlü İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Üzümlü ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 13.587 nüfusa sahiptir.

Üzümlü ilçesini coğrafi konumu ise 39° 42′ 37.0692” Kuzey ve 39° 42′ 4.6980” Doğu gps koordinatlarıdır.

Üzümlü Mahalleleri

Üzümlü ilçesinin 18 mahallesi bulunmaktadır. Üzümlü ilçesinin 10 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Üzümlü mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Fatih mahallesi, Yunus Emre mahallesi ve Geyikli mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Süleymanlı Mahallesi mahallesi, Babacan mahallesi ve Büyük Kadağan mahalleridir.

Üzümlü mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ERZİNCAN MERKEZ MAHALLELERİ

 1. Babacan Mah.
 2. Bahçeşehir Mah.
 3. Büyük Kadağan Mah.
 4. Ciminli Baba Mah.
 5. Çavuşlu Mah.
 6. Çay Mah.
 7. Fatih Mah.
 8. Fırat Mahellesi Mah.
 9. Geyikli Mah.
 10. İstasyon Mah.
 11. Küçükkadağan Mah.
 12. Oruçlu Mah.
 13. Pınarbaşı Mah.
 14. Piri Sami Mah.
 15. Süleymanlı Mahellesi Mah.
 16. Terzibaba Mah.
 17. Üçler Mah.
 18. Yunus Emre Mah.

Üzümlü Tarihi ve Gezilecek Yerler

Üzümlü mahalleleri Altıntepe Kalesi, Üzümlü Kalesi, Akkoyunlu Camisi-Akkoyun Sultan Camisi, Şeyh Karpuz Mağarası, Hıdırellez Gölü, Karakaya Kalesi ve Kaya Basamakları, Hacı Nutullah Camisi ve Karakaya Çermik Mesire Alanı gibi yerler bulunmaktadır. Erzincan ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Üzümlü Tarihi ve Gezilecek Yerler

Üzümlü Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Tunceli İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…