Ulus Mahalleleri

Ulus İlçesi

Ulus mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın’ın ilçesi olan Ulus, Bartın’ın yerleşim yerlerinden biridir. Ulus ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz kırk yedinci en büyük ilçesidir. Ulus İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 909 km2’dir. Ulus ilçesinin rakımı ise 200 m olarak hesaplanmıştır. Ulus İlçesinin, Kuzeyinde, Kurucaşile, Doğusunda, Kastamonu Batısında, Bartın Merkez Güneyinde, Karabük ilçeleri bulunmaktadır. Ulus ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Ulus İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Ulus ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 21,691 nüfusa sahiptir.

Ulus ilçesini coğrafi konumu ise 41° 35′ 1.4928” Kuzey ve 32° 38′ 23.2980” Doğu gps koordinatlarıdır.

Ulus Mahalleleri

Ulus ilçesinin 13 mahallesi bulunmaktadır. Ulus ilçesinin 42 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Amasya Merkez mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kaldırım mahallesi, Yeşil pazar mahallesi ve Merkez mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kara diken mahallesi, Kadıoğlu mahallesi ve Saz mahalleleridir. Ulus ilçesi nüfusun yüzde otuzluk kısmını kentsel yerleşimi oluşturmakta olduğu görülmektedir. İlçenin geri kalan nüfus yapısına bakacak olursak, köy yerleşimleri yüzde yetmişlik kısmını oluşturmaktadır.

ulus mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ULUS MAHALLELERİ

 1. Derecik Mah.
 2. Kadıoğlu Mah.
 3. Kaldırım Mah.
 4. Kara diken Mah.
 5. Kasımlar Mah.
 6. Kavaklı kaldırım Mah.
 7. Merkez Mah.
 8. Mezgeller Mah.
 9. Samat Mah.
 10. Saz Mah.
 11. Ulupınar Mah.
 12. Yeni Mah.
 13. Yeşil pazar Mah.

Ulus Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ulus mahalleleri, Ulu Yayla, Ulukaya Şelalesi, Çağlayan Vadisi-Kanyon, Ardıç Yaylası, Gezen Yaylası, Ulus Kocagöz Konağı ve Ağaç Tüneli ve Koca Kavlak gibi yerler bulunmaktadır. Batman ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Ulus Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kurucalişe Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…