Kurucaşile Mahalleleri

Kurucaşile mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın’ın ilçesi olan Kurucaşile, Bartın’ın yerleşim yerlerinden biridir. Kurucaşile ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz altmış beşinci en büyük ilçesidir. Kurucaşile İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 159 km2’dir. Kurucaşile ilçesinin rakımı ise 200 m olarak hesaplanmıştır. Kurucaşile İlçesinin, Doğusunda, Kastamonu Batısında, Amasra Güneyinde, Bartın Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Kurucaşile ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Kurucaşile İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kurucaşile ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.475 nüfusa sahiptir.

Kurucaşile ilçesini coğrafi konumu ise 41° 50′ 38.0508” Kuzey ve 32° 43′ 14.4912” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kurucaşile Mahalleleri

Kurucaşile ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Kurucaşile ilçesinin 28 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kurucaşile ilçesinin kentsel yerleşimi nüfusu oluşturan mahalleler sırasıyla Şile mahallesi, Liman mahallesi, Ömerler mahallesi ve Kargacak mahalleleridir. Kurucaşile ilçesinin nüfus yapısını köy yerleşimi oluşturmaktadır. Kentsel yerleşim nüfusu yaklaşık yüzde on beşlik gibi bir kısmını oluşturmaktadır. Köy yerleşimi ilçenin nüfusunda yaklaşık yüzde seksen beşlik gibi bir kısmını oluşturmaktadır.

kurucaşile mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KURUCAŞİLE MAHALLELERİ

  1. Kargacak Mah.
  2. Liman Mah.
  3. Ömerler Mah.
  4. Şile Mah.

Kurucaşile Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kurucaşile mahalleleri, Kromna Antik Kenti, Göldere Şelalesi ve Kurucaşile Plajı gibi yerler bulunmaktadır. Bartın ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kurucaşile Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ulus Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…