İçeriğe geç

Uğurludağ Mahalleleri

Uğurludağ İlçesi

Uğurludağ mahalleleri, Uğurludağ ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz yirmi dokuzuncu en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Çorum’un ilçesi olan Uğurludağ, Çorum’un yerleşim yerlerinden biridir. Uğurludağ İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 428 km2’dir. Uğurludağ ilçesinin rakımı ise 806 m olarak hesaplanmıştır. Uğurludağ ilinin Kuzeyinde İskilip, doğusunda ise Çorum Merkez, batısında ve güneyinde Sungurlu ilçeleri bulunmaktadır. Uğurludağ ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Uğurludağ İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Uğurludağ ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 6.176 nüfusa sahiptir.

Uğurludağ ilçesini coğrafi konumu ise 40° 26′ 43.5228” Kuzey ve 34° 27′ 5.8104” Doğu gps koordinatlarıdır.

Uğurludağ Mahalleleri

Uğurludağ ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Uğurludağ ilçesinin 19 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Uğurludağ mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yenicamii mahallesi, Yeşilyurt mahallesi ve Yüzgeç mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Karşıyaka mahallesi ve Tutpınar mahalleleridir. Uğurludağ ilçesinin nüfus büyüklüğünü kırsal kesimi, yüzde yetmişlik gibi bir kısmını oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde ise kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

uğurludağ mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

UĞURLUDAĞ MAHALLELERİ

  1. Karşıyaka Mah.
  2. Tutpınar Mah.
  3. Yenicamii Mah.
  4. Yeşilyurt Mah.
  5. Yüzgeç Mah.

Uğurludağ Tarihi ve Gezilecek Yerler

Uğurludağ mahalleleri, Resuloğlu Ören Yeri ve Kalederesi Baraj Gölü Parkı gibi yerler bulunmaktadır. Çorum ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Uğurludağ Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Sungurlu Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…