İçeriğe geç

Sungurlu Mahalleleri

Sungurlu İlçesi

Sungurlu mahalleleri, Sungurlu ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz beşinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Çorum’un ilçesi olan Sungurlu, Çorum’un yerleşim yerlerinden biridir. Sungurlu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.999 km2’dir. Sungurlu ilçesinin rakımı ise 762 m olarak hesaplanmıştır. Sungurlu ilinin Kuzeyinde Uğurludağ, doğusunda ise Alaca, batısında Kırıkkale, güneyinde Yozgat ilçeleri bulunmaktadır. Sungurlu ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Sungurlu İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Sungurlu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 47.890 nüfusa sahiptir.

Sungurlu ilçesini coğrafi konumu ise 40° 51′ 31.5540” Kuzey ve 34° 48′ 32.1192” Doğu gps koordinatlarıdır.

Sungurlu Mahalleleri

Sungurlu ilçesinin 16 mahallesi bulunmaktadır. Sungurlu ilçesinin 106 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Sungurlu mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Fatih mahallesi, Bahçelievler mahallesi ve Sungur Oğlu mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeni Doğan mahallesi, Cevheri mahallesi ve Turan mahalleleridir. Sungurlu ilçesinin nüfus büyüklüğünün yaklaşık yüzde yetmişlik kısmını oluşturmaktadır. Geri kalan yüzdeyi ise kırsal kesim oluşturmaktadır.

sungurlu mahalle haritası
sungurlu mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SUNGURLU MAHALLELERİ

 1. Akçakent Mah.
 2. Akçay Mah.
 3. Bahçelievler Mah.
 4. Başpınar Mah.
 5. Cevheri Mah.
 6. Fatih Mah.
 7. Fevzi Paşa Mah.
 8. Gürpınar Mah.
 9. Hacettepe Mah.
 10. İsmetpaşa Mah.
 11. Örnekevler Mah.
 12. Sunguroğlu Mah.
 13. Şekerpınar Mah.
 14. Turan Mah.
 15. Yenidoğan Mah.
 16. Yenihayat Mah.

Sungurlu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sungurlu mahalleleri, Sungurlu Saat Kulesi, Sungurlu Ulu Cami, Sungurlu Eski Karakol Binası, Sungurlu Taş Köprü ve Sungurlu Aşıklar Tepesi Parkı gibi yerler bulunmaktadır. Çorum ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

sungurlu tarihi ve gezilecek yerler görseli

Sungurlu Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Uğurludağ Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…