İçeriğe geç

Tuzluca Mahalleleri

Tuzluca İlçesi

Tuzluca mahalleleri, Tuzluca ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz yirmi altıncı en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Iğdır’ın ilçesi olan Tuzluca, Iğdır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Tuzluca İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.270 km2’dir. Tuzluca ilçesinin rakımı ise 1.104 m olarak hesaplanmıştır. Tuzluca ilçesinin Kuzeyinde Ermenistan ve Kars, doğusunda Iğdır Merkez, batısında ve Güneyinde ise Ağrı ilçeleri bulunmaktadır. Tuzluca ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Tuzluca İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Tuzluca ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 23.750 nüfusa sahiptir.

Tuzluca ilçesini coğrafi konumu ise 40° 2′ 24.0576” Kuzey ve 43° 39′ 47.3832” Doğu gps koordinatlarıdır.

Tuzluca Mahalleleri

Tuzluca ilçesinin 5 mahallesi bulunmaktadır. Tuzluca ilçesinin 51 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Tuzluca mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yukarı mahallesi, Yeni mahallesi ve Cumhuriyet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Orta mahallesi ve Aşağı mahalleleridir. Tuzluca ilçesinin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır. Geri kalan kısmını ise kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Tuzluca mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TUZLUCA MAHALLELERİ

  1. Aşağı Mah.
  2. Cumhuriyet Mah.
  3. Orta Mah.
  4. Yeni Mah.
  5. Yukarı Mah.

Tuzluca Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tuzluca mahalleleri Tuz Mağaraları, Tuzluca Köprüsü, Taş Bina, Taç Kapı, Sürmeli Kalesi, Bahçecik Köyü Kız Kalesi ve Köroğlu Kalesi gibi yerler bulunmaktadır. Iğdır ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Tuzluca Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Karakoyunlu Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…