İçeriğe geç

Karakoyunlu Mahalleleri

Karakoyunlu İlçesi

Karakoyunlu mahalleleri, Karakoyunlu ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz elli sekizinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Iğdır’ın ilçesi olan Karakoyunlu, Iğdır’ın yerleşim yerlerinden biridir. Karakoyunlu İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 269 km2’dir. Karakoyunlu ilçesinin rakımı ise 847 m olarak hesaplanmıştır. Karakoyunlu ilçesinin Kuzeyinde Ermenistan, doğusunda Aralık, batısında ve Güneyinde ise Iğdır Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Karakoyunlu ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Karakoyunlu İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Karakoyunlu ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 13.908 nüfusa sahiptir.

Karakoyunlu ilçesini coğrafi konumu ise 39° 58′ 14.5308” Kuzey ve 44° 10′ 27.7716” Doğu gps koordinatlarıdır.

Karakoyunlu Mahalleleri

Karakoyunlu ilçesinin 2 mahallesi bulunmaktadır. Karakoyunlu ilçesinin 16 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Karakoyunlu ilçesinin iki adet mahallesi bulunmaktadır. Nüfus büyüklüğüne göre sıralaması Ergenekon mahallesi ve Fatih mahallesi olarak sıralanabilir. İlçenin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kırsal yerleşim yani köyleri oluşturmaktadır. Geri kalan kısmını ise kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Karakoyunlu mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KARAKOYUNLU MAHALLELERİ

  1. Ergenekon Mah.
  2. Fatih Mah.

Karakoyunlu Tarihi ve Gezilecek Yerler

Karakoyunlu mahalleleri Karakoyunlu Kalesi ve Yerleşim Alanı, Koçbaşı Mezar Taşları, Karakoyunlu Koçbaşlı Açık Hava Müzesi, Karakoyunlu Kalesi, Melekli Kültepe höyüğü ve Yaycı Köyü mezarlığı gibi yerler bulunmaktadır. Iğdır ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Karakoyunlu Kaymakamlık resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Tuzluca Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…