Tut Mahalleleri

Tut İlçesi

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Adıyaman’ın ilçesi olan Tut, Adıyaman’ın yerleşim yerlerinden biridir. Tut ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz kırk üçüncü en büyük ilçesidir. Tut İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 290 km2’dir. Tut ilçesinin rakımı ise 929 m olarak hesaplanmıştır. Tut ilinin Kuzeyinde Malatya, doğusunda ise Adıyaman merkez, batısında Gölbaşı, Güneyinde ise Besni ilçeleri bulunmaktadır. Tut ilçesi karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Bayburt Merkez İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Tut ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 9.942 nüfusa sahiptir.

Tut ilçesini coğrafi konumu ise 40° 9′ 45.1332” Kuzey ve 39° 53′ 34.2564” Doğu gps koordinatlarıdır.

Tut Mahalleleri

Tut ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Tut ilçesinde 14 tane köy yerleşimleri bulunmaktadır. Tut mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Fethiye mahallesi, Ayniye mahallesi ve Reşadiye mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Bulanık mahallesi, Çamlıca mahallesi ve Salah mahalleridir.

Tut Mahalleleri
Tut Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TUT MAHALLELERİ

  1. Ayniye Mah.
  2. Bulanık Mah.
  3. Cumhuriyet Mah.
  4. Çamlıca Mah.
  5. Fethiye Mah.
  6. Reşadiye Mah.
  7. Salah Mah.

Tut Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tut mahalleleri, Ulu Cami, Anıt Ağaç, Vijne Köprüsü, Şebker Köprüsü, Kaşlıca Kalesi/Mihribabil Kalesi,  Şeyh Ali Baba Türbesi, Evrentepe Türbesi gibi yerler bulunmaktadır. Doğa ve kültür turizmi adına Adıyaman iline gelindiğinde tercih edilebilir ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Tut Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tut belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Adıyaman İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…