İçeriğe geç

Türkeli Mahalleleri

Türkeli İlçesi

Türkeli mahalleleri, Türkeli ilçesi alan olarak Türkiye’nin yedi yüz altmış altıncı en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Sinop’un ilçesi olan Türkeli, Sinop’un yerleşim yerlerinden biridir. Türkeli İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 263 km2’dir. Türkeli ilçesinin rakımı ise 12 m olarak hesaplanmıştır. Türkeli ilçesinin doğusunda Ayancık, batısında ve Güneyinde ise Kastamonu ilçeleri bulunmaktadır. Türkeli ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Türkeli İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Türkeli ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 15.973 nüfusa sahiptir.

Türkeli ilçesini coğrafi konumu ise 41° 56′ 54.3156” Kuzey ve 34° 20′ 13.0272” Doğu gps koordinatlarıdır.

Türkeli Mahalleleri

Türkeli ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Türkeli ilçesinin 32 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Türkeli ilçesinin mahalle nüfus büyüklüğü sırasıyla Güzelyurt mahallesi, Gemiyanı mahallesi ve Tümerkan mahalleri şeklinde bulunmaktadır. İlçenin nüfus büyüklüğünün çoğunluk kısmını kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Sinop ilinin en az nüfusuna sahip üçüncü ilçesidir.

Türkeli Mahalleleri
Türkeli Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TÜRKELİ MAHALLELERİ

  • Beşiktaş Mah.
  • Cevizli Mah.
  • Çayiçi Mah.
  • Denizciler Mah.
  • Yalı Mah.

Türkeli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Türkeli mahalleleri, Kirazlıbahçe Plajı ve Güzelkent Sahil Projesi-Helaldı Plajı gibi yerler bulunmaktadır. Sinop ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Türkeli Tarihi ve Gezilecek Yerler

Türkeli Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Sinop İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…