İçeriğe geç

Tosya Mahalleleri

Tosya İlçesi

Tosya mahalleleri, Tosya ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz on yedinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Tosya, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Tosya İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.302 km2’dir. Tosya ilçesinin rakımı ise 833 m olarak hesaplanmıştır. Tosya ilçesinin Kuzeyinde Kastamonu Merkez ve Taşköprü, doğusunda ve güneyinde Çorum, batısında Çankırı ilçeleri bulunmaktadır. Tosya ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Tosya İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Tosya ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 39.637 nüfusa sahiptir.

Tosya ilçesini coğrafi konumu ise 41° 1′ 2.7048” Kuzey ve 34° 2′ 14.8848” Doğu gps koordinatlarıdır.

Tosya Mahalleleri

Tosya ilçesinin 23 mahallesi bulunmaktadır. Tosya ilçesinin 53 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Tosya mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bahçelievler mahallesi, Dilküşa mahallesi ve Yunus Emre mahallelerdir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kuzyaka mahallesi, Dere mahallesi ve Hacı Kemal mahalleleridir.

Tosya mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TOSYA MAHALLELERİ

 1. Bahçelievler Mah.
 2. Camiatik Mah.
 3. Cumhuriyet Mah.
 4. Çatma Mah.
 5. Dere Mah.
 6. Dilküşa Mah.
 7. Fevzipaşa Mah.
 8. Hacı Kemal Mah.
 9. Hacıpir Mah.
 10. Harsat Mah.
 11. Hocafakı Mah.
 12. Hocaimat Mah.
 13. İbni Selim Mah.
 14. İlyasbey Mah.
 15. Kargı Mah.
 16. Karşıyaka Mah.
 17. Kuzyaka Mah.
 18. Mimar Sinan Mah.
 19. Pınarbaşı Mah.
 20. Şeh Mah.
 21. Şehreküstü Mah.
 22. Yavuz Selim Mah.
 23. Yunus Emre Mah.

Tosya Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tosya mahalleleri, Ilgaz Dağı Milli Parkı, Yeşilgöl, Kadınçayırı Tabiat Parkı, Dipsizgöl Tabiat Parkı, Gavur Kayası Kalesi, Çukurhan Göleti, Tosya Çarşısı ve Nasrullah Camii gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Tosya Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Taşköprü Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…