İçeriğe geç

Taşköprü Mahalleleri

Taşköprü İlçesi

Taşköprü mahalleleri, Taşköprü ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz yirmi altıncı en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’nun ilçesi olan Taşköprü, Kastamonu’nun yerleşim yerlerinden biridir. Taşköprü İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.758 km2’dir. Taşköprü ilçesinin rakımı ise 559 m olarak hesaplanmıştır. Taşköprü ilçesinin Kuzeyinde Çatalzeytin ve Devrekani, doğusunda Hanönü ve Sinop, batısında Kastamonu Merkez, Güneyinde ise Tosya ve Çorum ilçeleri bulunmaktadır. Taşköprü ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Taşköprü İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Taşköprü ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 37.439 nüfusa sahiptir.

Taşköprü ilçesini coğrafi konumu ise 41° 30′ 35.8020” Kuzey ve 34° 12′ 37.0260” Doğu gps koordinatlarıdır.

Taşköprü Mahalleleri

Taşköprü ilçesinin 14 mahallesi bulunmaktadır. Taşköprü ilçesinin 126 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Taşköprü mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bahçelievler mahallesi, Camikebir mahallesi ve Pulcular mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Gökırmak mahallesi, Musalla mahallesi ve Ethem mahalleleridir.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TAŞKÖPRÜ MAHALLELERİ

 1. Ağcıkişi Mah.
 2. Bahçelievler Mah.
 3. Camikebir Mah.
 4. Ethem Mah.
 5. Gizlice Mah.
 6. Gökırmak Mah.
 7. Harmancık Mah.
 8. Karasait Mah.
 9. Musalla Mah.
 10. Pulcular Mah.
 11. Sümer Mah.
 12. Tabakhane Mah.
 13. Tekke Mah.
 14. Üstatlar Mah.

Taşköprü Tarihi ve Gezilecek Yerler

Taşköprü mahalleleri, Akça Mescit, Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi ve Madame Tussauds Londra gibi yerler bulunmaktadır. Kastamonu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Taşköprü Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Tosya Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…