İçeriğe geç

Torul Mahalleleri

Torul İlçesi

Torul mahalleleri, Torul ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz on sekizinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Gümüşhane’nin ilçesi olan Torul, Gümüşhane’nin yerleşim yerlerinden biridir. Torul İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 973 km2’dir. Torul ilçesinin rakımı ise 940 m olarak hesaplanmıştır. Torul ilinin Kuzeyinde Trabzon, doğusunda ise Gümüşhane Merkez, batısında Kürtün, Güneyinde ise Şiran ilçeleri bulunmaktadır. Torul ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Torul İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Torul ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 11.425 nüfusa sahiptir.

Torul ilçesini coğrafi konumu ise 40° 33′ 28.3140” Kuzey ve 39° 17′ 35.8008” Doğu gps koordinatlarıdır.

Torul Mahalleleri

Torul ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Torul ilçesinin 36 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Torul mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kaledibi mahallesi, Tuğrulbey mahallesi ve Merkez mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Soğuksu mahallesi, Çamlıca mahallesi ve Bahçecik mahalleleridir. Torul ilçesinin nüfus büyüklüğüne bakıldığında ağırlıklı olarak kentsel yerleşimin yani mahallelerinin oluşturduğu görülmektedir.

Torul mahalle haritası
Torul mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TORUL MAHALLELERİ

  1. Bahçecik Mah.
  2. Çamlıca Mah.
  3. Kaledibi Mah.
  4. Köprübaşı Mah.
  5. Merkez Mah.
  6. Soğuksu Mah.
  7. Tufaniye Mah.
  8. Tuğrulbey Mah.

Torul Tarihi ve Gezilecek Yerler

Torul mahalleleri Artabel Gölleri Doğal Parkı, Zigana Yaylası, Zigana Yaylası Artabel Gölleri Doğal Parkı, Artabel Gölleri Doğal Parkı, Limni Gölleri, Karaca Mağarası ve Ardesa Köprüsü gibi yerler bulunmaktadır. Gümüşhane ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Torul Tarihi ve Gezilecek Yerler

Torul Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Şiran Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…