İçeriğe geç

Şiran Mahalleleri

Şiran İlçesi

Şiran mahalleleri, Şiran ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz yirmi ikinci en büyük ilçesidir. Karadeniz bölgesinde yer alan Gümüşhane’nin ilçesi olan Şiran, Gümüşhane’nin yerleşim yerlerinden biridir. Şiran İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 965 km2’dir. Şiran ilçesinin rakımı ise 1.409 m olarak hesaplanmıştır. Şiran ilinin Kuzeyinde Tortul, doğusunda ise Kelkit, batısında Giresun, Güneyinde ise Erzincan ilçeleri bulunmaktadır. Şiran ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Şiran İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Şiran ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 19.874 nüfusa sahiptir.

Şiran ilçesini coğrafi konumu ise 40° 11′ 21.7140” Kuzey ve 39° 7′ 40.1088” Doğu gps koordinatlarıdır.

Şiran Mahalleleri

Şiran ilçesinin 13 mahallesi bulunmaktadır. Şiran ilçesinin 69 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Şiran mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Tekke mahallesi, Karaca mahallesi ve Şehit Hakan mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Akyayla mahallesi, Beydere mahallesi ve Örenkale mahalleleridir. Şiran ilçesinin nüfus büyüklüğüne bakıldığında ağırlıklı olarak kentsel yerleşimin yani mahallelerinin oluşturduğu görülmektedir. Şiran ilçesinin nüfus büyüklüğünü ağırlıklı olarak kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır.

Şiran mahalle haritası
Şiran mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

ŞİRAN MAHALLELERİ

 1. Akyayla Mah.
 2. Beydere Mah.
 3. Bilgili Mah.
 4. Erenkaya Mah.
 5. Fatih Mah.
 6. Karaca Mah.
 7. Konaklı Mah.
 8. Mertekli Mah.
 9. Örenkale Mah.
 10. Şehit Hakan Mah.
 11. Tekke Mah.
 12. Yeşilkent Mah.
 13. Yeşilyurt Mah.

Şiran Tarihi ve Gezilecek Yerler

Şiran mahalleleri St. Pierre Kilisesi, Oylum Höyük Köyü ve Mozaiği, Kidzmondo, Tomara Şelalesi, Çakırkaya Kaya Kilisesi, Zimon Kilisesi ve Kuluca gibi yerler bulunmaktadır. Gümüşhane ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Şiran Tarihi ve Gezilecek Yerler

Şiran Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Torul Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…