İçeriğe geç

Tillo Mahalleleri

Tillo İlçesi

Tillo mahalleleri, Tillo ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz yetmiş altıncı en büyük ilçesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Siirt’in ilçesi olan Tillo, Siirt’in yerleşim yerlerinden biridir. Tillo İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 138 km2’dir. Tillo ilçesinin rakımı ise 1.188 m olarak hesaplanmıştır. Tillo ilçesinin Kuzeyinde Şirvan, doğusunda ve güneyinde Eruh, batısında Siirt Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Tillo ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Tillo İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Tillo ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 4.239 nüfusa sahiptir.

Tillo ilçesini coğrafi konumu ise 37° 57′ 30.7908” Kuzey ve 42° 2′ 39.3720” Doğu gps koordinatlarıdır.

Tillo Mahalleleri

Tillo ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Tillo ilçesinin 6 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Tillo ilçesinin kentsel nüfus büyüklüklerini oluşturan mahalleler sırasıyla Fakirullah mahallesi, Mücahit mahallesi ve Saydanlar mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünün büyük bir kısmını kırsal yerleşimi yani köyleri oluşturmaktadır.

Tillo Mahalleleri
Tillo Mahalle Haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TİLLO MAHALLELERİ

  • Fakirullah Mah.
  • Mücahit Mah.
  • Saydanlar Mah.

Tillo Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tillo mahalleleri, İbrahim Hakkı Hz. Türbesi, İsmail Fakirullah Hz. Türbesi, Kal’at-ul Üstad Tepesi, Tillo Kalesi ve Cam Terası, Delikli Taş ve Ras-ıl Hacar Taşı gibi yerler bulunmaktadır. Tillo ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Tillo Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tillo Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Siirt İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…