İçeriğe geç

Siirt İlçeleri

Siirt İlçeleri, Siirt ilinin alan olarak Türkiye’nin altmış birinci en büyük ilidir. Siirt, Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerin kesiştikleri bölgede kurulmuştur. Bu yüzden kuzeyinde ve güneyinde ortaya çıkan medeniyetlerde, yörenin kültürel gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Siirt ilinin ekonomik yapısını tarım ve hayvancılık sektörleri oluşturmaktadır. Buğday, arpa, pirinç ve nohut gibi başlıca tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Siirt ilinin 2021 TÜİK verisine göre 331.980 nüfusa sahip ilimizdir.

Siirt İlçeleri Nelerdir?

Siirt ilinin 7 ilçesi bulunmaktadır. Siirt ilçeleri alfabetik sırasıyla Baykan, Eruh, Kurtalan, Merkez, Pervari, Şirvan, Tillo ilçeleridir. Siirt merkez ilçesi Siirt Merkez ilçesi olarak geçmektedir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Merkez ve Kurtalan ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Tillo ve Eruh ilçeleridir.

siirt ilçe haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçeleri aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SİİRT İLÇELERİ

  • Baykan
  • Eruh
  • Kurtalan
  • Merkez
  • Pervari
  • Şirvan
  • Tillo

Siirt İlçeleri, Siirt Hangi Bölgemizdedir?

Siirt Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Bitlis, doğusunda Van, güneyinde Şırnak, batısında Batman illeridir. Siirt ilinin iklimi tipik karasal iklimi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. İlin kuzeyi ve güneyi kış aylarında daha soğuk ve yaz aylarında ise serin geçmektedir. Orman alanları bakımından ülkemizin en az yoğunluğa sahip ilimizdir.

Siirt Nerede? Siirt’e Nasıl Gidilir?

Siirt ilinin yüz ölçümü 5,499 km2’dir. Siirt coğrafi konumu ise 37° 55′ 38.6472” Kuzey ve 41° 56′ 31.1208” Doğu gps koordinatlarıdır.

Siirt’e nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuna tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Siirt Tarihi ve Gezilecek Yerler

Siirt ilçeleri, Tillo Kalesi Cam Seyir Terası, Rasıl Hacar (Delikli Taş), Sağlarca Kaplıcası (Billoris Kaplıcası), Botan Mağaraları, Veysel Karani Türbesi, Kormas Kalesi, Erzen Ören Yeri, Derzin Kalesi İsmail Fakirullah Türbesi, Cumhuriyet Camii gibi yerler bulunmaktadır. Tarihi ve dini yapıları, önemli kişilerin türbeleri, kaplıcaları, seyir terasları ve mağaralarıyla, tarihi ve dini kişilikleri barındıran illerindendir. Birkaç medeniyete ev sahipliği de yapmış, doğa ve kültür turizmi için tercih edilebilir illerimiz arasındadır.

Siirt Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Batman ilçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…