İçeriğe geç

Batman İlçeleri

Batman ilçeleri, Batman ili Türkiye’nin alan olarak elli beşinci en büyük ilçesidir. İluh, Beşiri’ye bağlı bir köy iken, 2 Mart 1936’de 25 köyün bağlandığı bir bucak haline gelmiştir. Raman Dağında petrolün çıkarılmasıyla başlayan ve  büyük bir ekonomik değişime uğrayan İluh’un tren yolunun şehir merkezinden geçmesi de önemli derecede fayda sağlamıştır. Şehir çok fazla göç alıyor ve hızla gelişen İluh’ta 1955 yılında belediye teşkilatı kuruluyor 1957 yılında Siirt iline bağlı olan, İluh merkez olmak üzere 22 köyün bağlı olduğu “Batman ilçesi” kurulmuştur. Batman ilinin en büyük ekonomik kaynağı Raman Dağından çıkan petrolle sağlanmaktadır. Genel olarak tarım ve hayvancılıkla uğraşılmaktadır. Batman ili 2021 TÜİK verisine göre 626.319 nüfusa sahip ilimizdir.

Batman İlçeleri Nelerdir?

Batman ilinin 6 ilçesi bulunmaktadır. Batman ilçeleri Batman (il merkezi), Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Kozluk ve Sason ilçeleridir. En kalabalık ilçeleri sırasıyla Merkez ve Kozluk ilçeleridir. Batman merkez ilçesi Batman Merkez olarak kabul edilmiştir. En az nüfusa sahip olan ilçeler ise sırasıyla Gercüş ve Hasankeyf İlçeleridir.

batman ilce haritası

Diğer ilçeleri ve merkez ilçelerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

BATMAN İLÇELERİ

  • Batman (il merkezi)
  • Beşiri
  • Gercüş
  • Hasankeyf
  • Kozluk
  • Sason

Batmanın ilçeleri, Batman Hangi Bölgemizdedir?

Batman ili Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Batısında Diyarbakır, doğusunda Bitlis ve Siirt ili ve güneyinde Mardin, kuzeyinde ise Muş illeri bulunmaktadır. Batman’ın iklimi genel olarak bakıldığında Akdeniz iklimidir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise yağışlı ve ılık geçmektedir. Senelik ortalama sıcaklığı 18 derecedir. Yağışlar yüksek kesimlerde kar şeklinde, ovalarda ise yağmur olarak gerçekleşir.

Batman Nerede? Batman’a Nasıl Gidilir?

Batman ilinin yüzölçümü 4.649 km2’dir. Batman ilinin coğrafi konumu ise 37° 53′ 22.2684” Kuzey ve 41° 7′ 45.4224” Doğu gps koordinatlarıdır.

Batman’a nasıl gidilir: Harita üzerinden mevcut konumuza tıklayıp yol tarifi alabilirsiniz.

Batman Tarihi ve Gezilecek Yerler

Batman ilçeleri, Mor Kiryakus Manastırı, Saint Pierre Manastırı / Komk Manastırı, Batman Höyükleri, Çorti Kilisesi, Zevruney Vadisi Tek Nefli Kaya Kilise, Mor Aho Manastırı, Hasankeyf gibi tarihi yerler ve ağırlıkla manastırların bulunduğu illerimizdendir. Özellikle tarihi ilçe olan ve birçok medeniyetlerin uğradığı ilçe olan Hasankeyf de kültür turizmi ve gezisi için tercih edilmesi gereken yerlerdendir.

Batman Valiliği resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Siirt ilçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…