İçeriğe geç

Tefenni Mahalleleri

Tefenni İlçesi

Tefenni mahalleleri, Tefenni ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz yirmi beşinci en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Burdur’un ilçesi olan Tefenni, Burdur’un yerleşim yerlerinden biridir. Tefenni İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 582 km2’dir. Tefenni ilçesinin rakımı ise 1.161 m olarak hesaplanmıştır. Tefenni ilinin Kuzeyinde Karamanlı, doğusunda ise Antalya, batısında Gölhisar, Güneyinde ise Çavdır ilçeleri bulunmaktadır. Tefenni ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Tefenni İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Tefenni ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 10.697 nüfusa sahiptir.

Tefenni ilçesini coğrafi konumu ise 37° 18′ 34.2072” Kuzey ve 29° 46′ 28.9740” Doğu gps koordinatlarıdır.

Tefenni Mahalleleri

Tefenni ilçesinin 9 mahallesi bulunmaktadır. Tefenni ilçesinin 14 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Tefenni mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Göktürk mahallesi, Zafer mahallesi ve Kır mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Eşeler mahallesi, Yenice mahallesi ve Esentepe mahalleleridir.

tefenni mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TEFENNİ MAHALLELERİ

  1. Esentepe Mah.
  2. Eşeler Mah.
  3. Fatih Mah.
  4. Göktürk Mah.
  5. Kır Mah.
  6. Pazar Mah.
  7. Yenice Mah.
  8. Yokuş Mah.
  9. Zafer Mah.

Tefenni Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tefenni mahalleleri, Merkez Çarşı Camisi, Barutlu Su, Atlı Tanrı Figürleri ve Giriş Kapıları gibi yerler bulunmaktadır. Bolu ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Tefenni Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Kemer Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…