İçeriğe geç

Kemer Mahalleleri

Kemer İlçesi

Kemer mahalleleri, Kemer ilçesi alan olarak Türkiye’nin altı yüz yetmiş sekizinci en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Burdur’un ilçesi olan Kemer, Burdur’un yerleşim yerlerinden biridir. Kemer İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 373 km2’dir. Kemer ilçesinin rakımı ise 1.145 m olarak hesaplanmıştır. Kemer ilinin Kuzeyinde Burdur merkez, doğusunda ise Bucak, batısında Karamanlı, Güneyinde ise Antalya ilçeleri bulunmaktadır. Kemer ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Kemer İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Kemer ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 3.129 nüfusa sahiptir.

Kemer ilçesini coğrafi konumu ise 37° 21′ 11.9412” Kuzey ve 30° 3′ 40.3776” Doğu gps koordinatlarıdır.

Kemer Mahalleleri

Kemer ilçesinin 6 mahallesi bulunmaktadır. Kemer ilçesinin 7 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Kemer ilçesinin üç mahallesi bulunmaktadır. Kemer mahalleleri nüfus büyüklüğü sırasıyla Yeni Camii mahallesi, Konak mahallesi ve Saray mahalleleridir. Kemer ilçesinin nüfus yapısını yaklaşık yüzde ellisini kentsel yerleşim yani mahalleleri oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde ellilik kısmını kırsal yerleşim oluşturmaktadır.

kemer mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

KEMER MAHALLELERİ

  1. Konak Mah.
  2. Saray Mah.
  3. Yeni Camii Mah.

Kemer Tarihi ve Gezilecek Yerler

Kemer mahalleleri, Yayla Şenlikleri, Elmacık Köyü Omurgalı Fosil Yatağı Ve Olbasa Ören Yeri gibi yerler bulunmaktadır. Burdur ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Kemer Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Tefenni Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…