İçeriğe geç

Tatvan Mahalleleri

Tatvan İlçesi

Tatvan mahalleleri, Tatvan ilçesi alan olarak Türkiye’nin yüz on beşinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bitlis’in ilçesi olan Tatvan, Bitlis’in yerleşim yerlerinden biridir. Tatvan İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.885 km2’dir. Tatvan ilçesinin rakımı ise 1.656 m olarak hesaplanmıştır. Tatvan ilinin Kuzeyinde Ahlat, doğusunda ise Van, batısında Güroymak, Güneyinde ise Hizan ve Bitlis merkez ilçeleri bulunmaktadır. Tatvan ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Tatvan İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Tatvan ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 94.697 nüfusa sahiptir.

Tatvan ilçesini coğrafi konumu ise 38° 30′ 7.1964” Kuzey ve 42° 16′ 52.5972” Doğu gps koordinatlarıdır.

Tatvan Mahalleleri

Tatvan ilçesinin 22 mahallesi bulunmaktadır. Tatvan ilçesinin 62 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Tatvan mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kültür mahallesi, Tuğ mahallesi ve Aydınlar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeşilmezra mahallesi, Çağlayan mahallesi ve Şirinevler mahalleleridir. Tatvan ilçesinin nüfus büyüklüğüne bakacak olursak kentsel yerleşimin yüzde seksen gibi bir orana sahiptir. Geri kalan kısım yani kırsal kesimin nüfus büyüklüğü yaklaşık yüzde yirmi olarak kabul edebiliriz.

tatvan mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

TATVAN MAHALLELERİ

 1. Aydınlar Mah.
 2. Bahçelievler Mah.
 3. Cumhuriyet Mah.
 4. Çağlayan Mah.
 5. Dumlupınar Mah.
 6. Esentepe Mah.
 7. Fatih Mah.
 8. Fuar Mah.
 9. Hidayet Mah.
 10. İşletme Mah.
 11. Kale Mah.
 12. Karataş Mah.
 13. Karşıyaka Mah.
 14. Kültür Mah.
 15. Pınarbaşı Mah.
 16. Sahil Mah.
 17. Saray Mah.
 18. Sosyal Mah.
 19. Şirinevler Mah.
 20. Tuğ Mah.
 21. Yeni Mah.
 22. Yeşilmezra Mah.

Tatvan Tarihi ve Gezilecek Yerler

Tatvan mahalleleri, Urartu Kaya Mezarları, Tatvan sahili, Tatvan El-Aman Kervansarayı ve Abdulcelil Behtani Türbesi gibi yerler bulunmaktadır. Bitlis ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Tatvan Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Bitlis İlçeleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…