İçeriğe geç

Sütçüler Mahalleleri

Sütçüler İlçesi

Sütçüler mahalleleri, Sütçüler ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz otuz beşinci en büyük ilçesidir. Akdeniz bölgesinde yer alan Isparta’nın ilçesi olan Sütçüler, Isparta’nın yerleşim yerlerinden biridir. Sütçüler İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 1.235 km2’dir. Sütçüler ilçesinin rakımı ise 992 m olarak hesaplanmıştır. Sütçüler ilçesinin Kuzeyinde Eğirdir, doğusunda ise Aksu, batısında Burdur, Güneyinde ise Antalya ilçeleri bulunmaktadır. Sütçüler ilçesi Akdeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Sütçüler İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Sütçüler ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 10.295 nüfusa sahiptir.

Sütçüler ilçesini coğrafi konumu ise 37° 29′ 42.9576” Kuzey ve 30° 58′ 43.1436” Doğu GPS koordinatlarıdır.

Sütçüler Mahalleleri

Sütçüler ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Sütçüler ilçesinin 31 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Sütçüler mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Birlik mahallesi, Yukarı mahallesi ve Erenler mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Yeşildere mahallesi, Belen mahallesi ve Başkoz mahalleleridir.

Sütçüler mahallesi

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SÜTÇÜLER MAHALLELERİ

  1. Başkoz Mah.
  2. Belen Mah.
  3. Birlik Mah.
  4. Cami Mah.
  5. Erenler Mah.
  6. Yeşildere Mah.
  7. Yukarı Mah.

Sütçüler Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sütçüler mahalleleri, Seferağa Camii, Adada(Adada İçerinde Bulunan Kalıntılar), Akropol Ve Hellenistik Kuleleri, Açık Hava Toplantı Yeri, Roma Forum Ve Bazilikası, Çarşı Binası Ve Yönetici Sarayı, İmparatorlar Ve Aphrodite Tapınağı, Zorzila Kalıntıları, Kocaköy Asarı Anıt Mezarı, Taşkapı Harabeleri, Eski Mezarlık, Abla Pınarı Çeşmesi, Kilise Kalıntısı, Sığırlık Kalesi 1, Sığırlık Kalesi-2, Sülüklü Tepe Kalesi Ve Aşağı Yaylabel Kaya Kiliseleri gibi yerler bulunmaktadır. Isparta ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.