İçeriğe geç

Susuz Mahalleleri

Susuz İlçesi

Susuz mahalleleri, Susuz ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz yirmi altıncı en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kars’ın ilçesi olan Susuz, Kars’ın yerleşim yerlerinden biridir. Susuz İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 578 km2’dir. Susuz ilçesinin rakımı ise 1.755 m olarak hesaplanmıştır. Susuz ilçesinin Kuzeyinde ve batısında Ardahan, doğusunda Arpaçay, Güneyinde ise Kars Merkez ilçeleri bulunmaktadır. Susuz ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Susuz İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Susuz ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 9.924 nüfusa sahiptir.

Susuz ilçesini coğrafi konumu ise 40° 46′ 46.6788” Kuzey ve 43° 7′ 47.2908” Doğu gps koordinatlarıdır.

Susuz Mahalleleri

Susuz ilçesinin 4 mahallesi bulunmaktadır. Susuz ilçesinin 27 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Susuz mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Kazım Karabekir mahallesi ve İnönü mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Cumhuriyet mahallesi ve İnkılap mahalleleridir.

Susuz mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SUSUZ MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. İnkılap Mah.
  3. İnönü Mah.
  4. Kazım Karabekir Mah.

Susuz Tarihi ve Gezilecek Yerler

Susuz mahalleleri, Susuz Şelalesi, Aygır Gölü, Kırçiçek Cami, Bendivan Kalesi ve Cilavuz Köy Enstitüsü gibi yerler bulunmaktadır. Kars ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Susuz Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Selim Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…