İçeriğe geç

Selim Mahalleleri

Selim İlçesi

Selim mahalleleri, Selim ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz on beşinci en büyük ilçesidir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kars’ın ilçesi olan Selim, Kars’ın yerleşim yerlerinden biridir. Selim İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 982 km2’dir. Selim ilçesinin rakımı ise 1.858 m olarak hesaplanmıştır. Selim ilçesinin Kuzeyinde Ardahan doğusunda Kars, batısında Erzurum, Güneyinde Sarıkamış ve Kağızman ilçeleri bulunmaktadır. Selim ilçesi Karasal iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Selim İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Selim ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 22.971 nüfusa sahiptir.

Selim ilçesini coğrafi konumu ise 40° 27′ 50.8284” Kuzey ve 42° 47′ 26.2572” Doğu gps koordinatlarıdır.

Selim Mahalleleri

Selim ilçesinin 3 mahallesi bulunmaktadır. Selim ilçesinin 51 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Selim ilçesinin üç adet mahallesi bulunmaktadır. Bu mahalleler nüfus büyüklükleri sırasıyla Çarşı mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Köprübaşı mahalleleridir. İlçenin nüfus büyüklüğünü ağırlık olarak kırsal kesim yani köyleri oluşturmaktadır. Geri kalan kısmını ise mahalleleri oluşturmaktadır.

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SELİM MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Çarşı Mah.
  3. Köprübaşı Mah.

Selim Tarihi ve Gezilecek Yerler

Selim mahalleleri, Cirit, Selim Tren İstasyonu Ve Balıklı Göl gibi yerler bulunmaktadır. Kars ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Selim Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Susuz Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…