Suluova Mahalleleri

Suluova İlçesi

Suluova mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Amasya’nın ilçesi olan Suluova, Amasya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Suluova ilçesi alan olarak Türkiye’nin beş yüz doksan sekizinci en büyük ilçesidir. Suluova İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 456 km2’dir. Suluova ilçesinin rakımı ise 542 m olarak hesaplanmıştır. Suluova ilinin Kuzeyinde Samsun, doğusunda ve güneyinde Amasya merkez, batısında Merzifon ilçeleri bulunmaktadır. Suluova ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Suluova İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Suluova ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 47.314 nüfusa sahiptir.

Suluova ilçesini coğrafi konumu ise 40° 50′ 11.3100” Kuzey ve 35° 38′ 44.1564” Doğu gps koordinatlarıdır.

Suluova Mahalleleri

Suluova ilçesinin 21 mahallesi bulunmaktadır. Suluova ilçesinin 38 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Suluova mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Yeni mahallesi, Şeker mahallesi ve Maarif mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Hacı Bayrak mahallesi, Eymir mahallesi ve Çeltek Madeni mahalleleridir. Suluova ilçesinin nüfus yapısını ağırlıklı olarak köy yerleşim nüfusu oluşturmaktadır. Kentsel yerleşim nüfusu da yaklaşık yarısıdır.

suluova mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SULUOVA MAHALLELERİ

 1. Ata Mah.
 2. Beyazıt Mah.
 3. Bir Eylül Mah.
 4. Borsa Mah.
 5. Cevizdibi Mah.
 6. Cumhuriyet Mah.
 7. Çeltekmadeni Mah.
 8. Eymir Mah.
 9. Fatih Mah.
 10. Girne Mah.
 11. Hacıbayram Mah.
 12. Hacıhayta Mah.
 13. Hürriyet Mah.
 14. Maarif Mah.
 15. Magosa Mah.
 16. Orta Mah.
 17. Pazar Mah.
 18. Saraydüzü Mah.
 19. Şeker Mah.
 20. Yeni Mah.
 21. Yenidoğan Mah.

Suluova Tarihi ve Gezilecek Yerler

Suluova mahalleleri, Kuş Cenneti, Derinöz Barajı, Gani Baba Türbesi ve Orman Fidanlığı gibi yerler bulunmaktadır. Amasya ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

DCIM\100MEDIA\DJI_0022.JPG

Suluova Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Merzifon Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…