Merzifon Mahalleleri

Merzifon İlçesi

Merzifon mahalleleri, Karadeniz bölgesinde yer alan Amasya’nın ilçesi olan Merzifon, Amasya’nın yerleşim yerlerinden biridir. Merzifon ilçesi alan olarak Türkiye’nin üç yüz altmış ikinci en büyük ilçesidir. Merzifon İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 888 km2’dir. Merzifon ilçesinin rakımı ise 746 m olarak hesaplanmıştır. Merzifon ilinin Kuzeyinde Samsun, doğusunda ise Suluova, batısında Gümüşhacıköy, Güneyinde ise Amasya merkez ilçeleri bulunmaktadır. Merzifon ilçesi Karadeniz iklimine sahiptir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Merzifon İlçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır. Merzifon ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 73.849 nüfusa sahiptir.

Merzifon ilçesini coğrafi konumu ise 40° 52′ 29.1756” Kuzey ve 35° 27′ 42.3144” Doğu gps koordinatlarıdır.

Merzifon Mahalleleri

Merzifon ilçesinin 20 mahallesi bulunmaktadır. Merzifon ilçesinin 26 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Merzifon mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Bahçelievler mahallesi, Mahsen mahallesi ve Harmanlar mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Naccar mahallesi, Eski Camii mahallesi ve Kümbet Hatun mahalleleridir. İlçe nüfusunu yarısını kentsel yerleşim nüfusu oluşturmaktadır.

merzifon mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

MERZİFON MAHALLELERİ

 1. Abidehatun Mah.
 2. Bağlarbaşı Mah.
 3. Bahçelievler Mah.
 4. Buğdaylı Mah.
 5. Camicedit Mah.
 6. Eski Camii Mah.
 7. Gazimahbup Mah.
 8. Hacıbalı Mah.
 9. Hacıhasan Mah.
 10. Harmanlar Mah.
 11. Hocasüleyman Mah.
 12. Kümbet Hatun Mah.
 13. Mahsen Mah.
 14. Mehmet Akif Ersoy Mah.
 15. Naccar Mah.
 16. Nusratiye Mah.
 17. Sofular Mah.
 18. Tavşan Mah.
 19. Yeni Mah.
 20. Yunus Emre Mah.

Merzifon Tarihi ve Gezilecek Yerler

Merzifon mahalleleri, Kara Mustafa Paşa Cami (Paşa Camii), Paşa Hamamı, Taşhan, Abide Hatun Camii, Çelebi Sultan Medresesi ve Camii ve Merzifon Bedesteni gibi yerler bulunmaktadır. Artvin ilinin turizm açısından önemli ve odak noktası potansiyelinde olan, dini yapıları ve tarihi yapıların yanı sıra doğal harikalarını barındıran doğa ve kültür turizmi için tercih edilmesi gereken ilçelerimiz arasında yer almaktadır.

Merzifon Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Suluova Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…