İçeriğe geç

Sultanhanı Mahalleleri

Sultanhanı İlçesi

Sultanhanı mahalleleri, İç Anadolu bölgesinde yer alan Aksaray’ın ilçesi olan Sultanhanı, Aksaray’ın yerleşim yerlerinden biridir. Sultanhanı İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 463 km2’dir. Sultanhanı ilçesi alan olarak Türkiye’nin iki yüz altmış sekizinci en büyük ilçe olarak geçmektedir. Sultanhanı ilçesinin rakımı ise 940m olarak hesaplanmıştır. Sultanhanı ilinin Kuzeyinde Ankara, doğusunda ise Nevşehir, batısında Konya illeri bulunmaktadır. Sultanhanı ilçesi karasal iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Sultanhanı İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Sultanhanı ilçesi 2019 yılı TÜİK verilerine göre 11.147 nüfusa ilçesidir. 2017 yılından Merkez ilçesinden ayrılıp ilçe statüsüne ulaşmıştır.

Sultanhanı ilçesi coğrafi konumu ise 38° 14′ 31.7796” Kuzey ve 33° 33′ 33.4512” Doğu gps koordinatlarıdır.

Sultanhanı Mahalleleri

Sultanhanı ilçesinin 7 mahallesi bulunmaktadır. Sultanhanı ilçesinin 1 tane köy yerleşkesi bulunmaktadır. Sultanhanı mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Cumhuriyet mahallesi, Selçuk mahallesi ve İstikamet mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Gazi mahallesi, Koyuncu mahallesi ve Türkistan mahalleridir.

sultanhanı mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SULTANHANI MAHALLELERİ

  1. Cumhuriyet Mah.
  2. Gazi Mah.
  3. İstikamet Mah.
  4. Koyuncu Mah.
  5. Selçuk Mah.
  6. Türkistan Mah.
  7. Zafer Mah.

Sultanhanı Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sultanhanı mahalleleri, Sultanhanı Kervansarayı, Sivil mimari örnekleri gibi yerler bulunmaktadır. Aksaray iline gelindiğinde az olsa görülmeye değer tarihi yapıları yer almaktadır. Kültür turizmi açısından tercih edilebilir ilçeler arasında yer almaktadır.

Sultanhanı Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Sarıyahşi Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…