İçeriğe geç

Sarıyahşi Mahalleleri

Sarıyahşi İlçesi

Sarıyahşi mahalleleri, İç Anadolu bölgesinde yer alan Aksaray’ın ilçesi olan Sarıyahşi, Aksaray’ın yerleşim yerlerinden biridir. Sarıyahşi ilçesi alan olarak Türkiye’nin sekiz yüz on beşinci en büyük ilçesidir. Sarıyahşi İlçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 210 km2’dir. Sarıyahşi ilçesinin rakımı ise 968 m olarak hesaplanmıştır. Sarıyahşi ilinin Kuzeyinde Kırşehir, batısında Ankara, Güneyinde Ortaköy ise ilçeleri bulunmaktadır. Sarıyahşi ilçesi karasal iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmakta ve yatırım için uygun alanlar yer almaktadır. Sarıyahşi İçesinin turizm sektöründe katkı sağlayacak noktaları da bulunmaktadır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Sarıyahşi ilçesi 2020 yılı TÜİK verilerine göre 5.246 nüfusa sahiptir.

Sarıyahşi ilçesini coğrafi konumu ise 38° 59′ 5.6724” Kuzey ve 33° 50′ 40.2612” Doğu gps koordinatlarıdır.

Sarıyahşi Mahalleleri

Sarıyahşi ilçesinin 8 mahallesi bulunmaktadır. Sarıyahşi ilçesinin 7 köy yerleşkesi bulunmaktadır. Sarıyahşi mahalleleri arasında en fazla nüfusa sahip mahalleleri sırasıyla Özal mahallesi, Şafaktepe mahallesi ve Kurtuluş mahalleleridir. En az nüfusa sahip olan mahalleri ise sırasıyla Kızıl ırmak mahallesi, Yenidoğan mahallesi ve Karşıyaka mahalleleridir.

sarıyahşi mahalle haritası

Diğer mahalleleri alfabetik sırasıyla aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

SARIYAHŞİ MAHALLELERİ

  1. 15 Temmuz Mah.
  2. Fatih Mah.
  3. Karşıyaka Mah.
  4. Kızılırmak Mah.
  5. Kurtuluş Mah.
  6. Özal Mah.
  7. Şafak Tepe Mah.
  8. Yenidoğan Mah.

Sarıyahşi Tarihi ve Gezilecek Yerler

Sarıyahşi mahalleleri, İçmece, Boğazköy Göleti, Hirfanlı Baraj Gölü Kıyısı gibi yerler bulunmaktadır. Aksaray iline gelindiğinde Sarıyahşi ilçesinde doğal harikaları ve baraj yapısıyla doğa turizmi için tercih edilebilir ilçesi arasında yer almakta olduğu görülmektedir.

Sarıyahşi Belediyesi resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Sultanhanı Mahalleleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz…